התשובות הטובות ביותר ל-5 השאלות הנפוצות במאמזון

אחרי חפירה מאומצת בקבוצת הפייסבוק של האימהות "מאמזון" (אהובה או שנואה עדיין מגיע לה את הכבוד), אספנו לכם את 5 השאלות הנפוצות ביותר של אימהות ואת התשובות הכי טובות לכולן.

הכנה להנקה

מדריך ההנקה השלם

הכנה להנקה

התינוק שלי לא יורד לי מהידיים, הוא כמעט לא ישן ואני גמורה, הוא הוא התרגל להיות על הידיים? להזמין יועצת שינה? מה עושים?

נושא השינה, או חוסר השינה, הוא אחד הדברים שהכי מטרידים הורים בתחילת הדרך. הרצון למצוא פתרון קסם שיגרום לתינוק לישון יותר, מזין תעשיות רבות. אך התינוק בשלו, ממשיך עם מעגלי השינה הטבעיים שלו. התינוק שלך לא "יתרגל" להיות על הידיים, הוא נולד רגיל לזה.

ברחם התינוק היה תמיד במצב של קרבה מוחלטת אליך, מעורסל ומחובק, כשאת זזת הוא היה בתנועה. לכן רק טבעי שהוא יחפש את אותם התנאים ויזדקק למגע, תנועה וערסול. כשהוא יהיה מוכן (סביב גיל חצי שנה) תוכלו להקנות לו הרגלים חדשים אבל בחודשים הראשונים לחיים חשוב לתת לו סיפוק מלא לכל צרכיו עד כמה שניתן על מנת שהוא יקבל חוויה חיובית וילמד לראות את העולם כמקום בטוח. תינוקות רכים ישנים במעגלי שינה של כשעה- שלוש שעות. הם מתעוררים לאכול פעמים רבות מכיוון שהקיבה שלהם לא יכולה להכיל מזון רב והיא מתרוקנת מהר. 

נסי למצוא נקודות במהלך היום בהן את יכולה לנוח, הנקה בשכיבה מצילה אימהות רבות ומאפשרת להן לנוח תוך כדי ההנקה. גייסי עזרה לכל מטלות הבית והתמקדי רק בתינוק. 

בנוסף זכרי שתינוקות רבים זקוקים לעזרה על מנת להירדם כך שאת יכולה לנסות להרדים אותו באופן אקטיבי על ידי נענוע, הנקה או קפיצה על כדור פיזיו. את יכולה לקורא עוד על התקופה המאתגרת הזו וטיפים להתמודדות עמה: הטריימסטר הרביעי.

 

הצילו! גזים!!! המסכנצ'יק שלי מתפתל מכאבים וסובל מאוד, איך אפשר לעזור לו?

אם התינוק שלך מרבה להתפתל, לקרב את הרגלים לבטן, גזים נשמעים מכיוון החיתול לעתים קרובות והוא בוכה בחוסר נוחות, הוא קרוב לוודאי סובל מגזים.

בעניין של גזים צריך להבחין בין תינוקות יונקים לתינוקות שמקבלים תחליף חלב אם. הסיבות לגזים והפתרונות שונים בין הקבוצות

אם התינוק שלך יונק בהנקה מלאה וסובל מכאבי בטן וגזים שימי לב לתופעות נוספות כמו: צואה רירית וקצפית, זריקת הראש אחורה ומאבק בזמן ההצמדה לשד, פליטות מרובות ודליפות רבות של השד. אם הבחנת באחת או יותר מהתופעות הללו יכול להיות שאת סובלת מיתר חלב אם, קראי על התופעה ועל ההתמודדות עמה.

כשתינוק יונק סובל מגזים חשוב גם לשים לב שנותנים לו לינוק מצד אחד של השד לזמן ממושך מספיק כך שהוא יקבל גם את החלב בעל אחוזי השומן הגבוהים יותר שיוצא רק בהמשך ההנקה. לעיתים גזים נגרמים מכך שהתינוק מקבל הרבה חלב מימי וסוכרי משום שאמו מעבירה אותו מצד לצד מהר מדי. תני לו לינוק מצד אחד עד שהוא מתנתק לבד ורק אז העבירי אותו לצד השני. יכול להיות שיספיק לו רק צד אחד. תנוחת הנקה שעוזרת לגזים וכאבי בטן היא התנוחה הטבעית בה התינוק שוכב עליך בטן לבטן במאונך.

אם כל זה לא עזר כדאי לך לנסות לצמצם מאכלים בתפריט שלך שחשודים כגורמים לתינוק שלך גזים: החשוד המיידי הוא חלב פרה (מפתיע נכון? רוב ההורים חושדים שלא בצדק בירקות המצליבים). כל תינוק יכול להיות רגיש למזונות שונים כך שאת צריכה לראות אם יש קשר בין מה שאת אוכלת והתגובה שלו.    

לתינוקות שמקבלים תמ"ל וסובלים מגזים חשוב לשים דגש מיוחד על הזמן שלוקח לו לרוקן בקבוק. האם הוא "שואב" את הבקבוק תוך חמש דקות? יכול להיות שהוא מקבל יותר מדי ומהר מדי. נסו להאכיל אותו כשהבקבוק ב 90 מעלות לפיו ולעשות הפסקות רבות בהאכלה כך שיהיה לו זמן לעכל ולהרגיש תחושת שובע לפני שהבקבוק נגמר.

כל תנוחה שתחזיקו בה את התינוק כשאתם לוחצים מעט על בטנו תעזור לו מאוד וגם עיסוי "ירח" (כותבים ירח על בטנו של התינוק בתנועות עיסוי עדינות).

 

בקרוב אני אמורה לחזור לעבודה וצריכה להכניס את בתי לגן, האם זה הגיל הנכון? למה צריך לשים לב כשבוחרים גן?

מחקרים רבים שנעשו בנושא מעלים שהדבר החשוב ביותר במסגרת טיפולית הוא לא המשחקים, לא התוכן המועבר ולא המראה של החדר או רמת הניקיון וגם לא גודל החצר, אלא דווקא אנשי הצוות המטפלים בילדים ובעיקר היחס בין מספר הילדים למספר המטפלים. יחס שנחשב מקובל ומאפשר למטפלים להתייחס לצרכים של כל ילד הוא 1:5. לכן, כשאת בוחרת גן לבתך שימי לב שהיחס הזה מתקיים ושימי לב לאנשי הצוות המרכזיים בגן: האם את מתחברת אליהם? האם הם אנשים שהיית רוצה לבלות עמם את כל היום? מהי גישתם לבכי של תינוקות? מילות מפתח שכדאי לשים לב אליהן הן "היא צריכה  להתרגל לא להיות על הידיים" "אני לא אוכל להרים אותה כל דקה" "היא צריכה ללמוד לישון"  אלו משפטים שמראים  שאשת הצוות עלולה להאמין שכדאי לתת לילדים לבכות. אל תפחדי לשאול את כל השאלות שמעניינות אותך לגבי הגישה של המחנכות בגן לילדים ותינוקות.         

אם את מרגישה משהו לגבי הגן את כמעט בוודאות צודקת, אז אם צל של ספק מרחף על מסגרת כלשהי, המשיכי הלאה. גיל הכניסה למסגרת גן תלוי בגורמים רבים, צורך האם לצאת לעבודה, יכולת כלכלית, מבנה משפחתי. בגילאים הצעירים יותר (עד גיל שנה לפחות) היחס האידיאלי הוא אחד על אחד או אחד על שניים לכל היותר. הצרכים החברתיים ("הוא צריך להיות עם עוד ילדים בגילו") יכולים לחכות עד גיל שנה בשקט.  אבל אם לא מתאפשר לך מבחינה כלשהיא חפשי את הדבר הקרוב ביותר לכך שיספק את כל הצרכים של הקטנה והיא תשמח ללכת אליו (אחרי תקופת מעבר מסוימת). את תדעי להבחין אם טוב לבתך במסגרת והקפידי לא להתעלם מסימנים שמראים אחרת.   

 

שואלת עבור חברה, לדעתכן יש פס אחד או שני פסים על בדיקת ההריון הזו?

קודם כל בואו נסכים אחת ולתמיד שכשאת "שואלת עבור חברה" כולם יודעים שאת החברה. אז עכשיו שהסכמנו על זה, פס אחד כהה ופס אחד בהיר (אפילו בהיר מאוד) יכולים להעיד על הריון. בדיקת הריון ביתית מבוסס על זיהוי נוכחותו של ההורמון beta-HCG בשתן. נוכחות ההורמון מעידה באופן כמעט וודאי על הריון. אם ההורמון קיים בשתן יופיעו שני פסים על הבדיקה.

אז מזל טוב את בהריון! שמחנו להיות הראשונים לדעת, נקווה שתזכרי אותנו לאלבום הראשון שלו. עכשיו שאת יודעת אשמח לתת לך את הטיפ הטוב ביותר שיש לי להריוניות: הכנה להנקה!!! אם את אמא בפעם השנייה את בטוח יודעת שלא מספרים לך עד כמה ההנקה תופסת חלק מרכזי מהחיים אחרי הלידה. ידע מקדים יעזור לך להימנע מטעויות נפוצות ולהתחיל את ההנקה על הצד הטוב ביותר. יש המון מה ללמוד כמו דפוסי הערות והשינה של הילוד, תנוחות שיבטיחו חיבור עמוק והעברת חלב, סימני רעב ושובע, מתי השעה החשובה ביותר אחרי הלידה, התמודדות עם תינוק שלא מתחבר ועוד ועוד ועוד.

     

וכמובן איך אפשר בלי תמונה של קקי: מאמות, בתי עשתה קקי בצבע חשוד, צריך לדאוג? ללכת למיון?

אחרי שתסיימי לקרוא את כל ה"בלת"ק מר"מ" ובקשות נסערות להסרת התמונה, שימי לב לכמה תופעות שהן נורות אדומות בצואה של תינוקות:

צואה רירית או קצפית, לעיתים עם דם, צואה קשה מאוד, מיעוט יציאות, שלשול צואה בצבע ירוק או שחור. אם הקקי של הבייבי שלך נראה לך חשוד היכנסי לקקיפדיה והשווי אותו לתמונות. שם תוכלי למצוא את הפתרון המתאים ביותר עבורך.   

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו

מיה דובינסקי

יועצת הנקה

טלפון: 052-8600526

  • Facebook Clean Grey