בתי חולים בדרום

בתי חולים בדרום

פוסטים פופולרים

בקבוק פורמולה 3.jpg
Infant_drinks_milk_from_bottle.jpg
Baby

ברזילי

בית החולים ברזילי זכה לארבע טיפות מתוך 5 במדד ההנקה של התו הלבן עם 22 מתוך 30 נקודות, תוכלו לראות את הניקוד המלא כאן.

בברזילי 5000-6000 לידות בשנה.

טיפה לפרגן

קידום ידע בנושא הנקה בקרב צוותי בית החולים

ניכר כי בברזילי שמים דגש מיוחד על הרחבת הידע של הצוות בנושא הנקה. בבית החולים נותנים עדיפות לכך שאחיות בית היולדות מחדר לידה, דרך התינוקייה ועד למחלקת היולדות יבחרו דוווקא בקורס על בסיסי (קורסים להתקדמות מקצועית של אחיות) בתחום ייעוץ ההנקה לפני נושאים אחרים. בית החולים מחזיק באחוז בין הגבוהים בארץ של יועצות הנקה בצוות האחיות. הנהלת בית החולים מקפידה לשלוח אחת לשנה נציגים מצוות בי החולים לכנסים בינאומיים בנושא הנקה על מנת שיביאו את הידע המועבר בכנסים חזרה לשאר צוות בית החולים. בכל שנה עובר כל צוות האגף יום רענון בנושא הנקה.

קידום ההנקה בקרב ההורים

בברזילי מדגישים בפני ההורים את חשיבות ההנקה על ידי כך שבכל חדר במחלקת היולדות תולים פוסטר המכיל מידע בנוגע לחשיבות ההנקה. לפני מתן תמ"ל להורים מונחית האחות להסביר על עליונות חלב האם על פני תמ"ל.

המשכיות הטיפול

בבית החולים מקפידים לשלוח עם היולדת מכתב לאחות טיפת חלב ובו פירוט לגבי מצב ההנקה וההוראות שקיבלה האם בבית החולים על מנת ליצור רצף טיפולי בין בית החולים והאחות בקהילה.

פוטותרפיה באפס הפרדה

בבית החולים ברזילי רואים חשיבות גדולה בנתינת טיפול האור בצהבת לצד מיטת האם ולשם כך נרכשו אמצעים טכלוגיים חדישים המאפשרים לעשות זאת ביתר קלות.

טיפה לשפר

הגדלת מספר המשמרות של יועצות הנקה

כבית חולים שהנהלתו רואה חשיבות כה גדולה בקידום הנקה חשוב שבברזילי יתגברו את משמרות ההנקה כך שיהיה כיסוי מלא של יועצת הנקה שאיננה אחות מופקדת בנוסף לשעות הבוקר גם בשעות הערב בכל יום. הלידות אינן מתקיימות רק בבוקר ולכן לא מספיק שתהיה יועצת רק בבוקר או רק בחלק מהערבים. מבחינת כמות הלידות היה נכון להוסיף עוד יועצת הנקה גם בבוקר לפחות בחלק מהימים (ועדיין כמו כל בתי החולים בארץ יהיה המספר נמוך מסטנדרטים בינלאומיים).

פחות תינוקות בתינוקייה בלילה

אף על פי שההחלטה להשאיר את התינוק בתינוקייה היא בידי ההורים יש לבית החולים אחריות חשובה בהעברת המסר להורים: "לתינוק בריא לאם בריאה אין מה לחפש בתינוקייה". לברזילי יש אחוז גבוהה יחסית של אימהות לתינוקות בריאים שמדווחות בסקר היולדות על כך שהשאירו את התינוק בתינוקייה (תינוקות שלא היו זקוקים להשגחה רפואית). 

פחות תמ"ל

בבית החולים נוהגים להגיש להורים את התמ"ל בבקבוק מלא ולא בכמות מדודה. כשההורים מקבלים בקבוק שלם הם עלולים לטעות או לא לשמוע את ההוראות של האחות לגבי כמות ולעשות האכלת יתר. 

 

 

יוספטל

בית החולים יוספטל זכה לארבע טיפות במדד ההנקה תוכלו לראות את פירוט הנקודות כאן.

בבית החולים כ 900 לידות בשנה.

טיפה לפרגן

בית חולים משפחתי

בית החולים יוספטל הוא קטן ומשפחתי. משמעות הדבר היא שאין מסה גדולה של יולדות שנמצאות במחלקה. ישנם ימים בהם יש יולדת אחת או שתיים בלבד. כשיש מערך מיילדותי שעומד לרשותה של יולדת בודדת רמת תשומת הלב וההשקעה בה תהיה גדולה מאוד. היולדת תרגיש שכל צוות המחלקה הגיע בבוקר כדי לטפל רק בה. המרחקים הפיזיים בין המחלקות השונות קטנים והצוות עובד בשיתוף פעולה מלא בשל היותו צוות קטן ויעיל. גם ייעוץ ההנקה יהיה ארוך ואישי יותר עבור היולדות שנמצאות במחלקה.

 

הנקה וסחיטת קולוסטרום מיד לאחר ניתוח קיסרי

במידה והמצב הרפואי מאפשר זאת ניתן להניק מיד לאחר הניתוח, ההנקה בטווח של שעתיים מניתוח קיסרי היא משמעותית להצלחת ההנקה. במידה והמצב לא מאפשר הנקה דואגים בבית החולים יוספטל לסחוט קולסטרום על מנת להעביר לתינוק כמה שיותר מהר.

ייעוץ הנקה במרפאת הריון בסיכון

בבית החולים יוספטל יש תוכנית הכנה להנקה במרפאת הריון בסיכון. כיולדות שנמצאות בסיכון ללידת פג הידע לגבי הנקת פגים והנקה בכלל יכול להיות מאוד שימושי עבורן. המידע שניתן בהכנה להנקה יכול לסייע בהעלאת אחוזי חלב האם שניתן לפגים.

 

טיפה לשפר

צוות יועצות ההנקה

בבית החולים אין משמרות ליועצות הנקה שאינן אחיות מופקדות (אחראיות על המחלקה מבחינה סיעודית). חשוב שמשרד הבריאות ידאג לתת לבית החולים היחיד באזור, שהוא בעצם אפשרות הבחירה היחידה של יולדות אילת והסביבה, יותר דגש ותקציב בתחום ההנקה.

 

הכשרת צוותי בית החולים

חשוב שיהיו יותר הכשרות לצוות בנושא ייעוץ הנקה, בין אם יהיו יותר אחיות שישלחו לקורס על בסיסי בתחום ההנקה או יותר רופאות שישתתפו בקורס האיגוד לרפואת הנקה. יש אפשרויות רבות להעשרת הידע של הצוות בתחום ההנקה גם אין אין תקן ליועצת הנקה ממש.  חשוב גם שכל צוות האחיות יעבור יום בנושא הנקה לפחות פעם בשנה כדי להתעדכן במידע עדכני בנושא.

 

 

הרשמי לניוזלטר להניק

מיה דובינסקי

יועצת הנקה

טלפון: 052-8600526

  • Facebook Clean Grey