בתי חולים בצפון

הלל יפה

פוסטים פופולרים

בקבוק פורמולה 3.jpg
Infant_drinks_milk_from_bottle.jpg
Baby

הנקה ומחזור

 

 

8 דקות קריאה

בית החולים הלל יפה זכה לשלוש טיפות במדד ההנקה עם 18 מתוך 30 נקודות ניתן לראות את פירוט הנקודות כאן

בבית החולים 4800 לידות בשנה.

טיפה לפרגן

תנאים נאותים ליולדות שהשתחררו ותינוקן לא שוחרר

בית החולים שם לנגד עיניו כערך את מניעת ההפרדה בין אם משוחררת לתינוקה המאושפז. בהלל יפה משתדלים שאף אם לא תלך לביתה כל עוד תינוקה מאושפז בתינוקייה. לשם כך דואגים עבורה לתנאי לינה נאותים כך שההנקה תוכל להמשיך באין מפריע. העניין מוגדר כמדיניות ולא תלוי ברצונם הטוב של אי אלו מאנשי הצוות.

טיפת חלב בבית החולים

הלל יפה היה בית החולים הראשון שפתח סניף טיפת חלב בתוך מחלקת היולדות שלו. יועצת ההנקה של המחלקה מעבירה מידע לאחות טיפת החלב עם שחרורה של היולדת וקבלתה בטיפת חלב. אחות טיפת חלב יכולה לקדם את הטיפול באתגרי ההנקה בסניפי טיפת החלב שבקהילה. ברגע שיש יולדת שזקוקה לכך קובעים לה תור ליועצת הנקה בתוך יומיים מהשחרור. רצף טיפולי בתחום ההנקה חשוב ביותר היות והזמן הוא משתנה קריטי בהתבססות ההנקה.

הכנה להנקה להריון בסיכון

בהלל יפה אחת לשבועיים לערך מגיעה יועצת הנקה מהפגייה למחלקת הריון בסיכון על מנת לערוך לנשים המאושפזות שם מפגש הכנה להנקה. הכנה להנקה חשובה במיוחד לנשים שבסיכון ללידת פג ויש חשיבות לכך שיכירו את יועצת ההנקה ומידע חשוב בתחום לפני הלידה.  

טיפה לשפר

הכשרת רופאים בתחום ההנקה

בבית החולים הלל יפה אף רופא עדיין לא השתתף בקורס של איגוד הרופאים לרפואת הנקה. עדכון הידע של הרופאים, גניקולוגיים ורופאי ילדים, בתחום ההנקה הוא קריטי לקידום ההנקה בבית החולים ולמתן תמיכה מלאה ומקצועית ליולדת וליילוד.

שימוש בטכניקת SNS להאכלה בתמ"ל על השד

בבית החולים לא משתמשים בטכניקה זו שהיא חשובה בארגז הכלים של יועצת ההנקה על מנת להימנע משימוש בבקבוקים במידת האפשר. שימוש ב SNS יכול לסייע לנשים שתינוקן מתחבר לשד אך כמויות החלב שלהן לא תואמות יממה לבסס את ההנקה שלהן באופן יעיל. בנוסף השיטה מעצימה את האם ומקדמת את ההנקה.

צוות יועצות ההנקה

מכיוון שאין תקן ממשי לייעוץ הנקה בכל ימות השבוע אין הבטחה שתהיה יועצת בכל יום ואין יועצת בערבים. במידה ויש צורך מעבירים את יועצת ההנקה לשמש כאחות מופקדת ואז אין מי שתתן שירותי ייעוץ הנקה. חשוב שבבית החולים תהיה יועצת הנקה זמינה גם בבוקר וגם בערב ושלא יראו ביועצת ההנקה מחליפה זמינה לאחיות מופקדות. בשל כך חשוב שמשרד הבריאות ייתן עוד תקנים לבית החולים על מנת שלא יאלצו לעשות בחירות בין הצרכים הכה משמעותיים הללו- ייעוץ הנקה וסיעוד. 

זיו

בית החולים זיו זכה לארבע טיפות מתוך חמש במדד ההנקה,עם 20 מתוך 30 נקודות תוכלו לראות את הפירוט של הניקוד כאן

בבית החולים כ 2500 לידות בשנה

 

טיפה לפרגן

מערך הנקה בצמיחה

בשש שנים האחרונות עשה בית החולים קפיצה משמעותית בתחום התמיכה בהנקה ופניו לעתיד בעניין זה. צוות ההנקה תוגבר באופן משמעותי ויש יועצת הנקה אחת שאיננה אחות מופקדת בכל ימות השבוע בבוקר (המצב עדיין לא עמוד בסטנדרטים בינלאומיים, כמו בכל בתי החולים ועל זאת אחראי משרד הבריאות). ניתן לראות שנעשית עבודה והשקעה בתחום ההנקה.

אחוזים גבוהים של מתן חלב אם בפגייה

בבית החולים עושים מאמץ אילעי בתחום של מתן חלב אם לפגים וכ 90 אחוז מהפגים משתחררים כשהם בתזונה מלאה של חלב אם. הישג משמעותי בהחלט. בין שאר הדברים היפים שסייעו להגיע להישג זה הוא הנוהג לתת לאימהות הפגייה ערכה לשאיבת חלב חדשה מדי יום. כשישנם בתי חולים שלא מחלקים ערכות שאיבה בכלל, מאוד יפה לראות בית חולים שלא רק מחלק את ערכות ההנקה אלא מחדש אותן מדי יום על מנת לצמצם את הסיכון לזיהום.

טיפול באור לצהבת

בית החולים השקיע בציוד חדשני שמאפשר לכל תינוק בטיפול פוטותרפיה לעבור את הטיפול לצד אמו באפס הפרדה. המדיניות של בית החולים הוא להעדיף ולעודד שהטיפול ייעשה לצד האם ויאפשר הנקה מלאה ובכך מצטמצמת הפגיעה בהנקה שכרוכה לעיתים בטיפול פוטותרפיה.

 

טיפה לשפר

צוות יועצות ההנקה

על אף שבית החולים משקיע בתגבור הצוות חשוב שתהיינה יועצות הנקה נוכחות גם בערבים על מנת לתת שירות מלא ליולדות בתחום ההנקה. משרד הבריאות הוא שאחראי להקצות עוד תקנים לעניין זה, כפי שעליו לעשות בכל בתי החולים.

 

מלווה ליולדת

בבית החולים מתאפשר ליווי בלילה רק של מלווה אישה. נשים רבות מעדיפות את נוכחות בן זוגן לצדן בלילה ויתקשו למצוא אישה שתלווה אותן. הליווי של האדם הקרוב ביותר ליולדת יכול מאוד לסייע בקידום ההנקה במיוחד במקרים בהם האם מתאוששת מניתוח או לא ניידת מסיבה אחרת. 

 

הנקה וסחיטת קולוסטרום בחדר הניתוח

סחיטת קולוסטרום והנקה במידת האפשר בסמוך ככל הניתן לניתוח קיסרי היא מרוד משמעותית עבור הצלחת ההנקה של נשים לאחר ניתוח קיסרי. יש משמעות רבה לכך שבית החולים ישים דגש על נוהל המאפשר הנקה וסחיטה בחדר ההתאוששות. גם אם קיימים אתגרים בעניין זה מבחינת מקום ומרחק יש להתגבר עליהם בגלל היתרונות הבריאותיים האדירים של הנקה ו/או וסחיטת קולוסטרום בשעה הראשונה.

 

המרכז הרפואי לגליל

 

הרשמי לניוזלטר להניק

בית החולים המרכז הרפואי לגליל לא היו מעוניינים לחשוף פרטים לגבי מערך ייעוץ ההנקה ואין מספיק מידע מסקר היולדות לגביהם. ילדת במרכז הרפואי לגליל השנה? אנא עזרי לנו להכניס את בית החולים לדירוג ומלאי את הסקר

מיה דובינסקי

יועצת הנקה

טלפון: 052-8600526

  • Facebook Clean Grey