בתי חולים במרכז הארץ

איכילוב

פוסטים פופולרים

בקבוק פורמולה 3.jpg
Infant_drinks_milk_from_bottle.jpg
Baby

הנקה ומחזור

 

 

8 דקות קריאה

בית החולים איכילוב זכה לשלוש טיפות במדד ההנקה. תוכלו לראות את פירוט הניקוד כאן.

 

טיפה לפרגן

צוות יועצות ההנקה

מכל בתי החולים בארץ לבית החולים איכילוב יש את מערך ייעוץ ההנקה הגדול ביותר. איכילוב הוא בית החולים היחיד בארץ בו יש יועצת הנקה שאינה אחות מופקדת (אחות שבתפקיד סיעודי) בכל ימות השבוע כולל שישי ושבת בכל המחלקות בוקר וערב. ניכר כי בית החולים משקיע משאבים רבים בהרחבת מצבת כוח האדם של יועצות ההנקה (המצב עוד רחוק שנות אור מהסטנדרט האמריקאי יש לציין, אך בהחלט הצוות הנרחב ביותר שקיים בארץ).

חדר הלידה

נראה שבחדרי הלידה של איכילוב מכירים בחשיבות הסיוע בהנקה בשעתיים הראשונות שאחרי הלידה ויש, על פי סקר היולדות, אחוזים יפים של סיוע בהנקה בחדר הלידה ממש, של ביצוע עור לעור וכן של סחיטת קולוסטרום.

לשון קשורה

באיכילוב הקימו מרפאה ייחודית שנותנת שירות בתחום הפה והלסת לתינוקות מאושפזים. כך שניתן לטפל במהירות במקרים של לשון קשורה מבלי שהדבר יפגע קשות בהנקה.

שדה קליני

איכילוב הוא שדה קליני בו מתקיים קורס מדריכות הנקה ויועצות רבות עושות בבית החולים את שעות ההתנסות שלהן.

תנאים נאותים למלווה ליולדת

באיכולוב הפנימו את החשיבות של התייחסות למלווה שמגיע עם היולדת כחלק חשוב במערך התמיכה בהנקה. המלווה מוזמן להישאר לצד היולדת בכל שעות היממה ואף מקבל תנאים נאותים לשם כך.

 

טיפה לשפר

תחום השאיבה

איכילוב הוא בית החולים היחיד (כמעט) בארץ בו יולדת שזקוקה לכך לא תקבל ערכה לשאיבה במשאבות בית החולים, אלא תאלץ לקנות אחת בחנות בקניון הסמוך. הדבר מאוד פוגע ביולדות שזקוקות לשאיבה מיידית ואין מלווה לצידן. לאחרונה ישנן כמה ערכות זמינות לחלוקה בסטפי שבוע כשהחנויות סגורות. באופן כללי הנוהל הדורש מהיולדת לשלוח אדם אחר לקנות עבורה סט לשאיבה בחנות רחוקה הוא מסורבל ומוריד את הסיכוי שהיולדת תשאב במקרה הצורך.

פגייה

שעות ייעוץ ההנקה בפגיה של איכילוב נמוכות משמעותית משאר המחלקות, היות וזו מחלקה בה דווקא יש חשיבות עליונה לחלב אם עבור הפגים חשוב שישפרו את העניין. בנוסף אין הקפדה מספיקה על חשיבות הנחת הפגים עור לעור לפחות פעם ביום. לאחרונה נעשה מאמץ להוסיף משמרות ייעוץ הנקה בפגייה ויש יועצת 3-4 פעמים בשבוע. 

תמ"ל

בבית החולים לא מנחים את אחיות התינוקייה להאכיל על פי הכמות המומלצת ליממה אלא עד לשובע, דבר אשר עשוי לפגוע בהנקה ואיננו נהוג ברוב בתי החולים. בנוסף, ההורים מקבלים הנחיות להאכלה אך לא מקבלים חלב מדוד בבקבוק, מה שיכול לגרום לבלבול ולהאכלת יתר.

הכשרת צוות בית החולים בנושא הנקה

ניתן היה לצפות שכל רופאי הילדים והנשים יעברו קורס בתחום ההנקה שניתן על ידי איגוד רופאי ההנקה וכן שלפחות שליש מצוות בית החולים ליולדות יעבור הכשרה בייעוץ הנקה.

אסף הרופא

בית החולים אסף הרופא זכה לשתי טיפות במדד ההנקה עם 6 מתוך 15 נקודות. תוכלו לראות את פירוט הניקוד כאן.

באסף הרופא כ 8000 לידות בשנה

 

טיפה לפרגן

סחיטת קולוסטרום (חלב ראשוני) בחדר לידה

יחסית לבתי חולים אחרים, באסף הרופא אחוז גבוה מהיולדות (25%) העידו שהציעו להם לסחוט קולוסטרום (חלב ראשוני) בחדר לידה. סחיטת קולוסטרום בחדר לידה, במיוחד במקרים בהם התינוק לא יונק בחדר לידה מסייעת לביסוס חלב מהיר יותר ולהתחלה טובה להנקה.

 

הדרכה קבוצתית

כל היולדות שנשאלו היו מרוצות מהדרכת ההנקה הקבוצתית או מההרצאה לגבי הנקה שהעבירו להן באסף הרופא. 46% מהיולדות היו אפילו מרוצות מאוד.

עור לעור

70% מהיולדות שענו על סקר התו הלבן העידו שבבית חולים אסף הרופא הציעו להן להניח את תינוקן עליהן במגע עור לעור לאחר הלידה. אלו אחוזים גבוהים במיוחד! מגע עור לעור תורם מאוד לאם ולתינוק לאחר הלידה ויש לו השפעה טובה על מדדים רבים.

   

 

טיפה לשפר

תמ"ל

לבית החולים יש אחוזים גבוהים יחסית של מתן תמ"ל לתינוקות בריאים שנולדו במועד. אמנם מתן התמ"ל נמצא גם באחריות ההורים אך יש משמעות גם לאופן ההתייחסות של בית החולים לעניין זה. 56% מהתינוקות הבריאים שנולדו במועד לאימהות שענו על הסקר לגבי אסף הרופא קיבלו תמ"ל בבית החולים.

 

ייעוץ הנקה

16% מהיולדות שענו על הסקר אמרו שלא ראו יועצת הנקה. 30% מאלו שקיבלו ייעוץ הנקה לא היו מרוצות ממנו. 61% מהעונות על הסקר הרגישו שליועצת ההנקה לא היה מספיק זמן לסייע להן.

 

מלווה ליולדת

בחלק מחדרי מחלקות היולדות באסף הרופא אין תנאי לינה נוחים למלווה ולכן אין ממש אפשרות שישאר עם היולדת בשעות הלילה. אפשרות הישארות של מלווה ליולדת הוא משמעותי גם במקרים שהיולדת ניידת אך זקוקה לתמיכה נפשית ואחרת על מנת לקדם את ההנקה.  

שמירת הרצף ההורי

33% מהיולדות שענו על הסקר לגבי אסף הרופא העידו שתינוקן נשאר לילה בתינוקייה על אף שלא היה זקוק להשגחה רפואית.

 

ביילינסון

 

בית החולים ביילינסון זכה לארבע טיפות במדד ההנקה עם 20 מתוך 30 נקודות, ניתן לראות את הפירוט כאן

בבילינסון 8000 לידות בשנה.

טיפה לפרגן

סחיטת קולוסטרום (חלב ראשוני) בניתוחים אלקטיביים

בבילינסון מקפידים על סחיטת קולוסטרום לפני ניתוחים אלקטיביים על מנת לקדם את התבססות החלב לאחר הלידה וכן על מנת שיהיה קולוסטרום להאכיל את התינוק מיד עם לידתו. בנוסף סוחטים קולוסטרום בחדר ההתאוששות במידה והמצב הרפואי של היולדת מאפשר זאת.

תנאי לינה לאימהות שתינוקן מאושפז והן משוחררות

בית החולים ביילינסון רואה חשיבות במניעת ההפרדה בין אם ותינוק כשהאם השתחררה לפני התינוק. בבית החולים מאפשרים כנוהל את הישארות האם ללון בטרקלין היולדות. יש חשיבות אדירה להצלחת ההנקה לאפשרות להישאר לצד התינוק המאושפז גם בשעות הלילה ולהמשיך את ההנקה על פי דרישה.

השתלמות לכל צוות אחיות האגף בנושא הנקה

בית החולים מקפיד לרענן את הידע של אחיות האגף בנושא הנקה לפחות פעם בשנה. על ידי הרצאות עדכון בישיבות הצוות וכן התלוות ליועצת ההנקה ליום פרקטיקה.

 

טיפה לשפר

טיפול אור באפס הפרדה

בבילינסון לא ניתן לקחת את מנורות הפוטו לחדר בכל המחלקות. כאשר אם מופרדת מתינוקה לא מתאפשרת הנקה לפי דרישה מכיוון שהאם איננה רואה את הסימנים המוקדמים לרעב שהתינוק מראה. נקודה זו חשובה על מנת למנוע את הנזק הפוטנציאלי להנקה בטיפול אור לצהבת.

צוות יועצות ההנקה

בכל בוקר יש רק שתי יועצות מעל הסידור לכל המחלקות ואין יועצת מעל הסידור בערבים. יש חשיבות גדולה לכך שהאחות המופקדת תהיה בעצמה יועצת הנקה אך חשוב להכיר בעומס העבודה הקיים על אחות מופקדת ובחשיבות של הקדשת זמן ייחודי לייעוץ הנקה, דבר מצריך עוד צוות שאיננו מופקד על תפקידים אחרים באותה עת.

הנקה בחדר התאוששות לאחר ניתוח קיסרי

בבית החולים לא מתאפשרת הנקה מייד לאחר הניתוח בחדר התאוששות. ההנקה בשעה הראשונה לאחר ניתוח קיסרי משמעותית להתקדמות של ההנקה במיוחד אל מול האתגרים הכרוכים בהנקה לאחר ניתוח קיסרי.

מעייני הישועה

 

בית החולים מעייני הישועה זכה לארבע מתוך חמש טיפות במדד ההנקה עם 20 מתוך 30 נקודות תוכלו לראות את פירוט הניקוד כאן (לינק)

בבית החולים כ 15 אלף לידות בשנה

טיפה לפרגן

מקדשים את השעה הקדושה

בבית החולים מעייני הישועה השעה הראשונה שאחרי הלידה מקבלת חשיבות עליונה. בחדרי הלידה מוודאים שכל יולדת שמצבה הבריאותי ומצב התינוק מאפשר זאת תניק בחדר הלידה. במידה שלא מתאפשרת הנקה דואגים לסחיטת קולוסטרום. הנקה או סחיטת קולוסטרום בשעה הראשונה תורמת מאוד להתבססות ההנקה.

השעה הקדושה גם בניתוחים קיסריים

גם בחדר ניתוח דואגים במעייני הישועה שתהיה הנקה או סחיטת קולוסטרום בשעה הראשונה שהיא בחשיבות עליונה בעיניי צוות בית החולים. לא בכל בתי החולים הדבר מתאפשר ונפלא לראות שזה אפשרי ומתקיים במעייני הישועה.

מדידת תמ"ל

מעייני הישועה הוא מבתי החולים היחידים בארץ שמודדים את התמ"ל שניתן להורים, במקום לתת להם בקבוק שלם עם מנה גדולה מדי לגיל התינוק. מדידת התמ"ל מונעת האכלת יתר שעלולה לפגוע בהנקה ובקיבה של התינוק.

קולוסטרום לתינוקות בטיפול אור

בבית החולים שמים דגש מיוחד על כך שתינוקות בפוטותרפיה לא יקבלו תמ"ל במידת האפשר אלא קולוסטרום, החלב הראשוני, שתורם מאוד לבריאות התינוק. יש לכך חשיבות גדולה בקידום ההנקה שלעיתים נפגעת בגלל הטיפול.

 

טיפה לשפר

צוות יועצות ההנקה

בית החולים מטפל במספר יולדות גדול לשנה ויכול להינות מהקצאה נוספת של תקנים לייעוץ הנקה על מנת לתת שירות מיטבי לכמות הגדולה של היולדות. יחסית למספר היולדות אין כמות גדולה של יועצות במשמרת בבית החולים בבוקר ובערב. יש יועצת בכל מחלקה בכל משמרת מלבד הלילה, ניתן להניח שהיא עמוסה מאוד.

כשיש בית חולים שמשרת כל כך הרבה יולדות בשנה מן הראוי שיקבל תוספת תקנים בעניין כה חשוב כמו ייעוץ הנקה.

חלוקת מוצצים

חלוקת מוצצים לתינוקות עלולה לפגוע בהנקה וייטב אם מנהג זה יופסק בכל התי החולים בארץ. גוף הידע בנושא נרחב ואין וויכוח שעדיף לאחר מתן מוצץ לאחרי התבססות ההנקה. 

לניאדו

 

הרשמי לניוזלטר להניק

בית החולים לניאדו זכה לשלוש טיפות במדד ההנקה עם 15 נקודות מתוך 30. תוכלו לראות את פירוט הנקודות כאן

טיפה לפרגן

מענה בנושא הנקה לכל בית החולים

בבית החולים לניאדו מושרשת ההבנה כי יש עם מי להתייעץ בנושאים הקשורים להנקה. אנשי צוות מכל בית החולים שולחים שאלות בנושא הנקה לקבוצת ווטס אפ מיוחדת בה ניתן לקבל מענה בכל שעות היממה מיועצת הנקה מוסמכת.

צוות יועצות ההנקה

בלניאדו יש כיסוי של יועצת הנקה בוקר וערב שבעה ימים בשבוע. זוהי רמה גבוהה של שירות תמיכה בהנקה יחסית לבתי חולים אחרים. מבחינת כמות יועצות ההנקה זה עדיין לא עומד בסטנדרטים בינלאומיים אך בכל זאת יש לציין את לניאדו לטובה בעניין זה.

שאיבת חלב אם

בלניאדו מחלקים סטים של משאבות ידיניות במקרה שאמא צריכה לשאוב במקום בבית החולים שאליו לא ניתן להביא משאבה חשמלית. הרעיון לחלק משאבות ידניות הוא מאוד חכם ויעיל.

 

הדרכות לצוות הרופאים

הרופאים והרופאות בבית היולדות, הגניקולוגיים ורופאי הילדים גם יחד, עוברים כמה פעמים בשנה רענונים בנושא הנקה בישיבות הצוות שלהם. עדכון הידע הזה משמעותי על מנת לקדם הנקה בבית החולים.

תנאי לינה לאימהות משוחררות שתינוקן עדיין מאושפז

בלניאדו יש גישה לפיה כל עוד התינוק מאושפז האמא יכולה להישאר לצדו. מעודדים את האמא להישאר לישון בבית החולים והיא מקבלת תנאים נאותים לשם כך לפחות לשבוע. כמובן שכאשר אם ותינוק נשארים יחד זה חיובי מאוד לשימור ההנקה במיוחד אצל תינוקות עם קשיים רפואיים.

 

טיפה לשפר

גישה לתינוקייה

בלניאדו ישנן שעות בהן התינוקייה סגורה ולא מתאפשרת כניסת הורים. הסגירה של התינוקייה לשעות מסויימות היא בעייתית מכיוון שתינוקות לא אוכלים על פי שעון וחשוב לתת לאימהות גישה בלתי מוגבלת אל תינוקן. כשאמא לתינוק לא יכולה לגשת אליו זה יכול לעורר רגשות קשים וכן לפגוע בהתקדמות ההנקה.

חלוקת מוצצים

אין סיבה לחלק מוצצים לתינוקות. מחקרים רבים מראים שמוצצים פוגעים בהנקה ואין סיבה לקבוע מראש שתינוק יקבל מוצץ. במידה וההורים מעוניינים הם יכולים לרכוש לעצמם מוצץ. לאור המידע הקיים לגבי מוצצים אין מקום לחלוקה חופשית שלהם בתוך כותלי בית החולים.

הנקה אחרי קיסרי

חשוב שתימצא הדרך לאפשר לאימהות אחרי ניתוח קיסרי להניק או לסחוט קולוסטרום סמוך ככל הניתן למועד הלידה. עיכוב של ההנקה עד להגעה למחלקת היולדות עלולה ליצור פער שקשה להתגבר עליו לאחר מכן.   

מיה דובינסקי

יועצת הנקה

טלפון: 052-8600526

  • Facebook Clean Grey