איך צפייה במשחקי הכס תהפוך אתכם להורים טובים יותר

פוסטים פופולרים

חזרה לעבודה

 

4 דקות קריאה

בעקרון היא לא.

מה חשבתם שאפשר ללמוד על גידול ילדים ממשחקי הכס? זה לא סופר נאני. ידוע שזו בכלל הדרך שלכם לשכוח לשעה את צרות ההורות.

אבל...בכל זאת אתם פה אז לא נשלח אתכם בידיים ריקות. אם מנתחים את העניין קצת יותר לעומק אפשר לראות שבכל זאת יש לנו מה ללמוד מהילדים של שבע הממלכות. אמנם לא נוכל לאמץ את רוב פילוסופיות ההורות שאנחנו רואים בתכנית כי כבר פחות נהוג להגלות ילדים סוררים או לכלוא אותם לתקופות ממושכות אבל יש כמה מסרים לגבי גידול ילדים שמשחקי הכס משאירה לנו. מכיוון שאולי נשתמש בילדים שלנו כדי למלא ולו במעט את החלל הגדול שהיא תשאיר בחיינו עם סיומה,  בואו נראה מה אפשר ללמוד מכל אחד מילדי הממלכה לגבי התנהלות עם ילדים.

שימו לב הפוסט שלפניכם מכיל ספויילרים לרוב, המשך הקריאה על אחריותכם בלבד.

הפסיכופת האנטי-סוציאלי ג'ופרי באראת'יון

נכון שאתם שונאים את זה שאחד הילדים שלכם לא מקשיב לכם, עושה מה שהוא רוצה וכורת את ראשו של אחד מהשרים שלכם בלי להתייעץ בכלל? עם ילד כמו ג'ופרי לא יהיו לכם הרבה ימים שקטים ובזמן שהטלפונים עם התלונות ימשיכו להגיע, רשימת הקורבנות תלך ותתארך. סופם של ילדים כאלו ידוע מראש והעתיד צופן להם במקרה הטוב תקופת מאסר ממושכת.

האם היתה דרך שבה יכלו למנוע הוריו של ג'ופרי את סופו המר? יתכן בהחלט. ראשית אפשר לשים לב לדמויות החזקות בחייו של ג'ופרי שהשכילו להגיע אליו בדרכים שונות- סבו טייוון לאניסטר ודודו טיריון לאניסטר. שניהם הצליחו איתו בכך שהיו קשוחים ונקטו בגישה של אפס סובלנות כלפי התנהגות לא רצויה. לילד כזה אסור לתת את התחושה שהוא המלך. לתת לו להבין שיש לו שליטה מוחלטת בכל הסובבים לו זו הטעות הכי גדולה שאפשר לעשות. המפתח להתמודדות עמו הוא גבולות קשוחים וכללים ברורים. ברגע שסרסי שמה אותו על כס המלוכה הדרך למטה כבר היתה סלולה עבור הבחור העוין הזה. אם יש לכם ג'ופרי קטן בבית מהרו להוריד אותו מכס המלוכה.

 

הנפש החופשית- אריה סטארק     

אם אתם מגדלים אריה סטארק קטנה, אתם צריכים לעשות מה שאמה לא הצליחה לעשות: לתת לה להיות עצמה. לפני ששוחררה לחופשי על ידי מלחמה וטרגדיה אריה היתה כבולה בשלשלאות  חברתיות שמנעו ממנה למצות את הפוטנציאל האדיר שטמון בה. בתוך המסגרת החונקת של תפקידה המגדרי אריה היא פשוט כישלון קולוסאלי. מעניין לשים לב שדווקא נשות המשפחה הן אלו שלא מסוגלות לראות את אריה פורצת את הגבולות המגדריים. הגברים לעומת זאת מרגישים בנוח לתת לה לשחק במגרש שלהם, אחיה ג'ון נותן לה את החרב שלה שהופכת לסמל אישיותה החדשה ואביה תומך בלימודי הלחימה הייחודיים שלה.  ברגע שהתפאורה השתנתה אריה זרקה את המגדר הצידה ועמו את ציפיות החברה היא הפכה להצלחה. חשוב לציין שהיא לא פחות רוצחת מג'ופרי הפסיכופת אבל היא רוצחת מוצלחת, ממש מקצועית, היא הורגת רק את מי שאנחנו לא אוהבים ובנוסף לכל היא אדם טוב וזה מה שחשוב בסופו של עניין.

 

הילדה הטובה וינטרפל- סנסה סטארק

סנסה היא ילדה שלעולם לא תסתבך בצרות בבית או בבית הספר. אפשר לחשוב שהיא הילדה המושלמת. אבל לעיתים קרובות דווקא ילדים כמו סנסה שהולכים בתלם נוטים לעבור מתחת לראדר של הורים ומחנכים. בגלל שהם כל כך קונפורמיסטים, נראה שהם תמיד בסדר, בשעה שהם נמצאים בקבוצת סיכון לדיכאון ולהפרעות אכילה. יש סיכוי גדול שילדים כאלו ייכנעו ללחץ חברתי או ילכו שולל אחר מנהיגים שליליים. עוד דוגמא מעולה לסוג כזה של ילד הוא טומן בראתיון. הולך בתלם ועושה בדיוק מה שאומרים לו עד שיום אחד בהפתעה מוחלטת הכל נהיה פשוט יותר מדי בשבילו.    

אם יש לכם סנסה בבית תנסו להראות לה את ההיגיון מאחורי הכלילים שהיא מצייתת להם. עודדו אותה לצאת מהמסגרת מפעם לפעם, דאגו שלא יהיה קל לאצבעונים ולג'ופרי בראת'יונים של העולם לסובב אותה על האצבע.   

המפונק הרכרוכי- רובין ארין

כל סטודנט לפסיכולוגיה בשנה א' יכול להגיד בדיוק מה גורם לכל החרדות ועיכובי ההתפתחות הנפשיים של רובין המסכן: אמא שלו. בכלל לא מדובר כאן בשיטה הפסיכולוגית הידועה "להאשים את האמא", הכרכור הבלתי פוסק של ליסה ארין סביב בנה השאיר אותו חסר כלים להתמודדות עם העולם. כמה חבל שיוצרי הסדרה בחרו להכניס למשוואה של ילד מפונק+ אמא טוטאלית את ההנקה הממושכת. האזכור היחיד כמעט להנקה בסדרה תורם להעצמת סטריוטיפ שאין בו דבר וחצי דבר. לסיכום הנקה עד גיל מאוחר היא לא מה שהפכה את רובין ארין לחולני ומפונק, הבעיות הנפשיות של ליסה ארין הן הבעיה כאן ,ללא קשר לעניין ההנקה. אם כבר מדברים על הנקה, מי שם לב שבפרק האחרון (השלישי לעונה 7) סרסי התגאתה בבחירה שלה להניק את מריסלה למרות שהיו לה אפשרויות אחרות? ללא ספק הצדעה לבחירה בהנקה לכבוד שבוע ההנקה מצד היוצרים שאולי מרגישים רע לגבי כל העניין עם רובין ארין (לא סביר כי בכל זאת זה נתן להם עוד הזדמנות להראות ציצי בסדרה והם לא כאלו שיפסחו על פוטואופ שכזה).

בקיצור, לא רוצים שיהלד שלכם יצא רובין ארין? הקפידו על טיפול פסיכולוגי ואל תהיו פסיכים... וכמובן תנו לו להיות עצמאי במסגרת היכולות הפיזיות והשכליות שלו.

השובב החולמני- בראן סטאק

בראן הוא שילוב מסוכן בין חולמנות ופזיזות. אם יש לכם ילד כמו בראן אין ספק שאתם מפחדים להסיר ממנו את העניים. לא רק שהראש שלו נמצא רוב היום בעננים יש לו גם שאיפות לממש את הפנטזיות הפרועות שלו. מבחינתו המושג "כיף" חל רק על דברים שיכולים להרוג אותו.  מצד שני, לילד כזה, אם ישרוד את תקופת הילדות, יש סיכויי הצלחה גדולים, שילוב של חזון פרוע ואומץ לממש אותו הם כל מה שצריך כדי להיות הצוקרברג הבא.

מה שכן אם החולמנות הופכת להזיות קשות כמו במקרה של בראן כדאי בכל זאת לשקול טיפול תרופתי. אם הילד שלכם הוא כמו בראן בבקשה שמרו עליו. הניחו לו לממש את החלומות שלו תוך הקפדה תמידית על כללי הבטיחות. מה שבטוח זה שלא יהיה לכם משעמם עם ילד כמו בראן. אחרי הכל הוא זה שהכניס את המסע בזמן למשחקי הכס וזה הפך את ל העניין מנחמד למושלם.

האוטסיידרית- שרין באראתיון

לכל ילד ששונה במקצת ממה שמוגדר "נורמאלי" צפויה ילדות לא פשוטה. לא בכל המקרים היא תסתיים בשריפה על המוקד, אבל בטוח שקל לא יהיה. שרין לא נראית כמו כל הילדים ובשל כך הוריה מקפידים להרחיק אותה מעין הציבור בבדידות נצחית. שרין מדגימה תכונה מדהימה שקובעת עבר ילדים במצבי קיצון אם יפרחו או יקמלו: חוסן נפשי. בזכות חוסנה הנפשי שרין מוצאת אסטרטגיית התמודדות וממלאת את יומה בקריאת ספרים. כך היא מצליחה להיות ילדה שמחה ובריאה למרות התנאים הקודרים שלתוכם נולדה. ההצלחה שלה למרות תנאי הפתיחה הבעייתיים היא גם בזכות אביה ובזכות דאבוס אביר הבצל שמתייחסים אליה בדיוק כמו לילדה רגילה ומרעיפים עליה אהבה. אי אפשר ללמד ילדים להיות חסינים נפשית אך מקובל לחשוב שדי במבוגר אחד חיובי בחייו של ילד כדי לסייע לו להתגבר על הנסיבות הגרועות ביותר. אמה של שרין, לעומת זאת לא עוזרת בכלל. היא נותנת לבושה שלה להכתיב את חיי בתה בשעה שהיא נועלת אותה מאחורי סורג ובריח ובסופו של דבר...אזהרת ספויילר...ספויילר מגיע עכשיו...הורגת אותה.  

הכבשה השחורה- ג'ון סנו

לפעמים גם הילד החביב ביותר יכול לעורר משהו לא חיובי באנשים סביבו. אולי הוא מזכיר להם משהו שרצו לשכוח, אולי הוא מזכרת נצחית לבגידה כמו שג'ון סנו הוא עבור קטלין. בכל מקרה חלק מהגורל האכזר של משפחת סטארק נעוץ בחוסר היכולת של קטלין להתגבר על עצמה ולקבל את ג'ון לתוך ליבה. אילו רק הייתה מראה לו אהבה. אולי לא היה מרגיש צורך לעזוב את הבית ולהתגייס למשמרת הלילה ואז היה שם לתמוך באחיו רוב במקום תיריון הבוגדני. זהו שיעור חשוב עבור כולנו, אם יש לכם ילד בבית שהוא לא ממש שלכם, אפילו אם הוא תזכורת תמידית לכך שהחיים לא מושלמים, עשו כל מאמץ כדי לקבל אותו ולגרום לו להרגיש אהוב. אחרת, החורף ללא ספק יגיע.  

עבודתי כאן הסתיימה- מרג'ורי טיירל

למה????? למה??? זה קרה לנו? הילדה המושלמת ביותר של ווסטורוז היא, כבר לא. אפילו אם היו מגלחים לה את הראש זה היה בסדר, ראינו כבר במשחקי הרעב שנטלי דורמר מהממת בשיער קצוץ (דרך אגב אם תהיתם מאיפה אתם מכירים אותה אז, בבקשה) אבל לזה לא ציפינו. מרג'ורי היא חכמה יפה ופוליטיקאית מוכשרת. אם היא רק הייתה רופאה אפשר היה להגיד שהיא התגשמות חלומה של כל אם יהודייה. אמנם למלוך בתור אישה מניפולטיבית למלך תינוק זה די ימי הביניים, אבל למרג'ורי היינו סולחים על הכל ובלבד שתשב ליד כס הברזל ותנהל כבר את הממלכות הכושלות הללו. נו טוב. אם יש לכם ילדה מושלמת כמו מרג'ורי כנראה שעשיתם משהו טוב אז כל הכבוד.

הרשמי לניוזלטר להניק

מיה דובינסקי

יועצת הנקה

טלפון: 052-8600526

  • Facebook Clean Grey