האם לעבור לתמ"ל שלב 2?

פוסטים פופולרים

Mothers and their Baby

התו הלבן לתמיכה בהנקה

 

30 דקות קריאה

tavTeken-06.png

התמודדות עם גזים

 

5 דקות קריאה

Mother and Baby Exercising
בקבוק פורמולה 3.jpg

לאחרונה נחשפתי למידע לגבי נחיצות המעבר פורמולה שלב 2 בפורום בינלאומי לאנשי מקצוע בתחום התינוקות. מנסיוני כאמא ידעתי שלא עוברים לשלב 3 בתמ"ל למרות שהוא קיים בשוק ומוצג כהמשך טבעי לשלב 2, אבל מעולם לא חשבתי לערער על הנחיצות של שלב 2. אבל אם חברות התמ"ל עושות עלינו סיבוב בגיל שנה בשכנוע ההורים למעבר מיותר לשלב 3 למה שלא יעשו זאת בגיל חצי שנה?  במיטב המסורת של ארין ברוקווויץ לבשתי חזיית פוש אפ וחצאית מיני וניגשתי לחקור (פיג'מה וגולגול אבל מי יידע).

ארגון הבריאות העולמי קורא את חברות התמ"ל לסדר

חברות התמ"ל משווקות כמה סוגים של פורמולה לתינוקות. ישנו סוג שנקרא שלב 1 ומיועד לתינוקות עד גיל חצי שנה, סוג שנקרא שלב 2 לתינוקות בין הגילאים 6-12 וסוג שנקרא שלב שלוש לגילאים מעל שנה.

מסתבר שכבר בשנת 2013 קרא ארגון הבריאות העולמי את חברות התמ"ל לסדר בעניין הזה והוציא הצהרה שאין כל צורך במעבר של הורים לפורמולה שלב 2 ושהיא למעשה לא תחליף נאות לחלב אם בגילאים האלו ומביא עמו סיכונים מיותרים והוא באופן כללי דרך שחברות התמ"ל ירוויחו עוד כסף. תוכלו לקרוא כאן את ההצהרה בנושא: 

https://www.who.int/.../WHO_brief_fufandcode_post_17July.pdf

ארגון הבריאות (בנאיביות הרגילה שלו יש לומר) המליץ שכל האימהות יניקו עד גיל שנה ושלא יעברו לפורמולה שלב 2. באוסטרליה שם 80% מהאימהות מאכילות בפורמולה הבינו שההמלצה "תניקי עד גיל שנה" לצערנו (הו לצערנו הרב, בבקשה בבקשה תניקו לפחות עד גיל שנה, בבקשה) לא תפתור את העניין הזה ועמלו רבות על הסבר מפורט להאכלה בפורמולה ובין השאר מדוע חשוב להישאר עם פורמולה שלב 1 עד גיל שנה:

 https://www.eatforhealth.gov.au/.../n56_infant_feeding....

מגיל שנה ומעלה אין צורך בכלל בפורמולה ולכן מעבר לשלב שלוש הוא מיותר, משמין ומאריך את ההאכלה בפורמולה שלא לצורך. 

כמות מוגזמת של חלבון קשורה להשמנה בגיל הרך

למעשה אין כל מחקר המוכיח כי יש יתרון כלשהו במעבר לשלב 2. להפך! בפורמולה שלב 2 כמות החלבונים גבוהה יותר באופן משמעותי, גבוהה בהרבה מהרכב החלבונים בחלב אם שיש בו פחות חלבונים ככל שהתינוק גדל. צריכת חלבונים מוגברת קשורה בעליה במשקל והשמנה. השמנה היא המגיפה של המאה שלנו ואין ספק שהיא נטועה עמוק בהאכלת התינוקות שלנו בשנה הראשונה לחיים.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/oby.22203

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19386747/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27088337/

לטענת חברות הפורמולה תינוקות גדלים זקוקוים ליותר חלבון אבל למעשה רמת החלבון בחלב אם למעשה יורדת עם העליה בגיל התינוק ואילו בפורמולה שלב 2 עולה רמת החלבון.

הסתכלתי אקראית בהרכב התזונתי של מוצר שלב 1 לעומת מוצר שלב 2 של אחת החברות (סימילאק) ושמתי לב שלמרות שהחברה טוענת שתינוק גדול יותר זקוק ליותר אנרגיה, שלב 2 מכיל פחות אנרגיה ואותה כמות פחמימות, פחות סוכרים, פחות סיבים תזונתיים פחות שומנים (חלב אם לצורך העניין מכיל הרבה יותר שומנים ככל שהתינוק גדל, שלב 2  של סימילאק מכיל רק יותר חלבון, אותו חלבון שהמחקרים מזהירים מפניו. במטרנה העליה בכמות החלבון פחות חדה אבל עדיין קיימת. 

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586783/).

מבחינת הרכב הוויטמינים, בסימילאק שלב 2 חלק מהוויטמינים עולים בפורמולה שלב 2 וחלק יורדים. זה לא שיש חד משמעית יותר מכל סוגי הוויטמינים. ההמלצה היומית לוויטמינים לא משתנה באופן דרמטי בין 0-6 ל 6-12 חודשים, ישנם שינויים מינוריים אך כמות הוויטמינים בפורמולה שלב 1 יכולה להתאים גם לתינוק מעל גיל חצי שנה

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2083301/

למה שיהיה שלב 2 בעצם? השערתי היא שכל חברה רוצה לתפוס יותר מקום על המדף, למכור יותר מוצרים שווה למכור יותר. יש חשיבות גדולה לחברות להציע מגוון מוצרים גם אם אין בהם צורך. 

מיה דובינסקי יועצת הנקה 

הרשמי לניוזלטר להניק

מיה דובינסקי

יועצת הנקה

טלפון: 052-8600526

  • Facebook Clean Grey