top of page

החלב "הטוב"- הנקה מאוזנת

מדריך ההנקה השלם

כלי ליועצות הנקה ואימהות

הכנה להנקה

השמועה בכל סניף של טיפת חלב ובכל מסדרון של בית יולדות היא שיש שני סוגים של חלב בשד. סוג אחד הוא עשיר וסמיך ויביא לעליה במשקל של התינוק ואילו הסוג השני יותר דומה למים (פעם היו קוראים לזה חלב קדמי וחלב אחורי). 

האמונה הזו מביאה להנחיה גורפת להשאיר את התינוק לפחות רבע שעה על צד אחד כדי שיגיע לחלב השומני ולאחר מכן להציע את הצד השני. רבים אף מציעים לדאוג שהשד מתרוקן לחלוטין ולהשאיר את התינוק כמה שיותר זמן על כל צד.

לא מעט נשים בוחנות בדאגה את החלב השאוב שלהן ומודדות את שכבת השומן. מיועצות רבות שלי מתקשרות אלי בחשש שהחלב שלהן לא מספיק מזין עבור התינוק כי הוא לא חלב "טוב " ובחלב טוב הן מתכוונות לחלב שומני.  

 

האם באמת יש שני סוגים של חלב בשד שלך?

 התשובה היא לא. חלב הוא חומר מאוד מורכב ועשיר ברכיבים, את בהחלט מוזמנת לקרוא עוד על רכיבי חלב האם. בין השאר, יש בו תאים של שומן. השומן בחלב "נדבק" לצינוריות של השד ולוקח לו יותר זמן לצאת. לכן החלב שיוצא קודם מהשד יהיה דל יותר בשומן. הוא לא פחות טוב מהחלב שעשיר בשומן ולא פחות מזין, הוא פשוט בעל תכולת שומן נמוכה יותר.

התפיסה הרווחת היא שהחלב ה"טוב", שעשיר בשומן, מגיע כרבע שעה לתוך ההנקה, אבל אין כל בסיס מחקרי להנחה הגורפת הזו ולמעשה אנחנו לא יודעים את תכולת השומן של החלב שלך בכל רגע של ההנקה. תכולת השומן תלויה בגורמים רבים, כמו השעה ביום, זמן ההנקה האחרונה וכמות החלב שאת מייצרת באופן כללי. יש זמנים בהם התינוק יגיע מיד לחלב שומני ויש זמנים בהם ייקח אפילו 45 דקות לקבל אותו.

התנחלות בלתי חוקית?

קחי לדוגמא את שעות אחר הצהריים בהם התינוק מקים לך מאחז על השד ומסרב להתפנות למשך כמה שעות. חלק מהסיבה לצורך הזה היא שרמת השומן בשד גבוהה בשעה זו ולוקח לתינוק יותר זמן להוציא את החלב מהשד.

 

העיסוק האובססיבי ברמות השומן בשד מביא לעיתים לפגיעה בהנקה.

אם התינוק שלך מתנתק שוב ושוב מהשד ואת מרגישה שאת נלחמת כדי להחזיר אותו לאותו הצד כדי לרוקן אותו, את יכולה בהחלט לנסות לתת לו את הצד השני! התינוק יודע לווסת לעצמו את תכולת השומן לה הוא זקוק וכשהוא מאותת שהוא רוצה את הצד השני ייתכן שדווקא מתאים לו עכשיו לינוק משד מלא יותר.

לעומת זאת, אנחנו בהחלט לא ננתק תינוק מהשד אחרי 15 דקות רק כדי להעביר אותו לצד השני. שהייה ממושכת יותר על צד אחד היא גם מאוד נפוצה והגיונית.  

 

אז למה מדברים על 15 דקות?

אנשי מקצוע בתחום ההנקה מדברים על 15 דקות כי זהו פרק זמן ממושך שסביר להניח שבמהלכו רמת השומן תגדל. אין צורך להתייחס למספר הזה כתורה מסיני. אפשר להפסיק בכלל להסתכל על השעון ולהסתכל במקום זה על התינוק (או על פרק ממש טוב של משחקי הכס).

הדברים האמורים כאן נכונים ל99% מהמקרים, אך יש כמובן מקרים בהם יש צורך להתעסק ברמות השומן שהתינוק מקבל או בזמן שהוא מבלה על השד. אם את שמה לב לתופעות כמו חוסר עליה במשקל או כאבי בטן ממושכים  את יכולה לפנות לאשת מקצוע שתבדוק האם יש צורך בהתערבות ושינוי דפוסי ההנקה.

אם התינוק שלך בריא ומתפתח בהתאם לגילו את יכולה להוריד את רמת השומן בחלב מרשימת הדאגות שלך ולהוסיף אותו לרשימת הקניות שלך בדמות משהו ממש טעים לנשנש בהנקה.   

מיה דובינסקי היא יועצת הנקה IBCLC ומנחת קבוצות הורים, מקימת מרכז ההורות זולזו. מדריכת הכנה להנקה ומנהלת אתר Lehanik.com  

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו

תודה! אצור קשר בהקדם

bottom of page