8 דרכים מבריקות להגברת חלב אם

פוסטים פופולרים

חזרה לעבודה

 

4 דקות קריאה

את מרגישה בזמן האחרון שהתינוק שלך פשוט לא שבע על השד? מתנתק לעיתים קרובות ונראה חסר שקט? האם הוא בוכה זמן רב ואי אפשר להרגיע אותו בזמן הנקה? זה לא אומר שאין לך מספיק חלב, יש תופעות רבות שיכולות להיראות כמו חוסר בחלב (אחת מהן היא אפילו עודף חלב) אבל אם התייעצת עם יועצת הנקה והיא הציע לך להגביר את כמות החלב, נסי את הפתרונות הבאים להגברת כמויות החלב והאצת השחרור שלו מהשד:

 

1. הימנעי ממצבים וחומרים שעלולים להוריד את כמויות החלב שלך

אסטרוגן: נמצא בגלולות למניעת הריון. גם גלולות שמותרות בהנקה עלולות להוריד כמויות חלב.

עישון  יותר מעשר סיגריות ביממה הוכח כמוריד את כמויות החלב בשד.

תת פעילות של בלוטת התריס: ניתן לאבחן בבדיקת דם. 

תרופות: כל תרופה שנועדה ליבש נוזלים כגון דקסמול קולד ותרופות שונות לאלרגיה מייבשת גם את החלב.​

מרווה ומנטה: שתיית תה העשוי מעשבים אלו הוכחה כפוגעת בכמויות החלב 

2. שד ריק מייצר יותר חלב

לא משנה כמה מאכלים מגבירי חלב תאכלי, הם לא יעבדו בלי ריקון יעיל ותכוף של השד. זוהי מערכת שמבוססת על ביקוש ולכן כדי להגביר את ההיצע יש להגביר את הביקוש. 

חשוב לרוקן את שני השדיים לעיתים קרובות ככל האפשר. חשוב להוסיף שאיבות בין הנקות כדי להגביר את גירוי השד וכך את כמות החלב. כשאת מנסה להגביר כמויות כדאי לך להשתמש במשאבה דו צדדית כמו שיש בבית החולים (עולה קצת יותר להשכיר אותן ממשאבה ביתית אבל החיסכון בזמן הוא משמעותי והגירוי לשד הרבה יותר אפקטיבי). השתדלי להניק משני השדיים בכל הנקה, שימי לב שאת לא מעבירה את התינוק מצד לצד לפני שהוא התנתק בעצמו מהשד הראשון ועברו לפחות עשר דקות של הנקה, על מנת שיקבל גם חלב שתכולת השומן בו גבוהה יותר ומגיע כמה דקות לתוך ההנקה. אם התינוק לא רוצה להתחבר לצד השני, השתמשי במשאבה כדי לרוקן אותו.

 

3. מגע עור לעור

בילוי זמן רב עם התינוק במגע עור לעור יכול לעודד אותו לינוק לעיתים קרובות יותר וגם יכול כשלעצמו לסייע בהגברת כמויות החלב בשד. 

מניקה עם פטמת סיליקון?

השתתפי במחקר חדשני, וקבלי:

ייעוץ הנקה מקצועי בחינם וגם גיפטקארד בשווי 250 ש"ח 

לפרטים נוספים

4. זירוז השחרור והגברת הזרם

אם התינוק חסר סבלנות על השד בגלל שחרור חלב איטי מדי, יש כמה דברים שאת יכולה לעשות כדי לזרז את השחרור ולהגביר את הזרם: נסי לסחוט כמה טיפות של חלב לפני שאת מחברת את התינוק אל השד כך שאת חוסכת לו חלק מעבודת הגירוי  ושחרור החלב הראשוני. סחטי את השד תוך כדי ההנקה כשאת רואה שהתינוק עומד להתנתק כך את מגבירה לו מעט את עוצמת הזרם. הניקי בשכיבה או בתנוחת פוטבול (תנוחות שמעודדות זרם גדול יותר של חלב) ונסי להניק כשהתינוק עדיין ישנוני ולא כל כך רעב, כך שהוא לא יהיה מתוסכל מדי. מנגנון שחרור וייצור החלב מושפע מהורמונים כמו אוקסטוצין שמשתחררים יותר במצב של רוגע. ייצור החלב הוא תהליך שיש לו בסיס פסיכווגי מסויים ולכן דמיון מודרך שמרגיע ומפנה את תשומת הלב לתהליך שחרור החלב יכול מאוד לעזור. לחצי כאן להזמנת קטע דמיון מודרך ייחודי להגברת חלב ושאיבה.

5. תוספי תזונה מגבירי חלב

המאכלים היחידים שמוכחים מחקרית כמגבירי חלב הם חילבה והצמח מורינגה. אפשר לקחת חילבה בצורה של כמוסות (שלוש כמוסות שלוש פעמים ביום). צריך להיזהר מתופעות לוואי ידועות של חילבה כגון הורדת לחץ דם והורדת רמות סוכר בדם. יש להתייעץ ברופא לפני תחילת השימוש בחילבה. הצמח מורינגה גם נמכר בחנויות הטבע בצורה של קפסולות ויש לקחת שתי קפסולות פעמיים ביום (סה"כ 4 קפסולות ביום). חשוב לזכור שכדי לראות שינוי משמעותי בכמות החלב בשד לא נוכל לוותר על הגברת הגירוי על ידי שאיבה או הנקה, בדרך כלל גלקטוגוגים (מגבירי חלב) בלבד לא יספיקו.

6. מתכונים המכילים מרכיבים להגברת חלב

ישנם גלקטוגוגים (מגבירי חלב) שאמנם לא הוכחו מחקרית אך יש נשים שמאמינות שהם פועלים ומגבירים את כמויות החלב. הידועים ביותר הם: שיבולת שועל, שמרי בירה, נבט החיטה וזרעי פשתן. נסי כמה מתכונים טעימים עם מרכיבים אלו. 

 

7. מוטיליום- נאסרה לשימוש זה. 

ישנה תרופה לצרבת בשם מוטיליום שתופעת הלוואי שלה היא הגברת כמויות חלב. ניתנת במרשם רופא. לאחרונה נאסר השימוש בה להגברת כמויות חלב בשל תופעות לוואי הקשורות בסיכון לאירוע לבבי והפרעות קצב קרדיאליות.

 

8. הגברת חלב בשאיבה

כדי לקבל יותר חלב בשעת השאיבה אפשר להשתמש בשיטה בה משתמשות בין השאר אמהות לפגים שצריכות לשאוב כמות גדולה של חלב בזמן קצר. בשיטה זו שואבים שבע דקות מכל צד ואז חמש דקות ואז לבסוף שלוש דקות. עבור נשים מסויימות ההעברה של המשאבה בין הצדדים מגבירה את כמות החלב שנשאבת. 

הרשמי לניוזלטר להניק

מיה דובינסקי

יועצת הנקה

טלפון: 052-8600526

  • Facebook Clean Grey