top of page

8 דרכים מבריקות להגברת חלב אם

את מרגישה בזמן האחרון שהתינוק שלך פשוט לא שבע על השד? מתנתק לעיתים קרובות ונראה חסר שקט? האם הוא בוכה זמן רב ואי אפשר להרגיע אותו בזמן הנקה? זה לא אומר שאין לך מספיק חלב, יש תופעות רבות שיכולות להיראות כמו חוסר בחלב (אחת מהן היא אפילו עודף חלב) אבל אם התייעצת עם יועצת הנקה והיא הציע לך להגביר את כמות החלב, נסי את הפתרונות הבאים להגברת כמויות החלב והאצת השחרור שלו מהשד:

 

1. הימנעי ממצבים וחומרים שעלולים להוריד את כמויות החלב שלך

אסטרוגן: נמצא בגלולות למניעת הריון. גם גלולות שמותרות בהנקה עלולות להוריד כמויות חלב.

עישון  יותר מעשר סיגריות ביממה הוכח כמוריד את כמויות החלב בשד.

תת פעילות של בלוטת התריס: ניתן לאבחן בבדיקת דם. 

תרופות: כל תרופה שנועדה ליבש נוזלים כגון דקסמול קולד ותרופות שונות לאלרגיה מייבשת גם את החלב.​

מרווה ומנטה: שתיית תה העשוי מעשבים אלו הוכחה כפוגעת בכמויות החלב 

2. שד ריק מייצר יותר חלב

מערכת ייצור החלב מבוססת על ביקוש ולכן כדי להגביר את ההיצע כדאי להגביר את הביקוש. 

אם את רוצה להגביר חלב חשוב לרוקן את שני השדיים לעיתים קרובות ככל האפשר. אפשר להוסיף שאיבות בין הנקות כדי להגביר את גירוי השד וכך את כמות החלב. כשאת מנסה להגביר כמויות כדאי לך להשתמש במשאבה דו צדדית כמו שיש בבית החולים (עולה קצת יותר להשכיר אותן ממשאבה ביתית אבל החיסכון בזמן הוא משמעותי והגירוי לשד הרבה יותר אפקטיבי). השתדלי להניק משני השדיים בכל הנקה. אם התינוק לא רוצה להתחבר לצד השני, השתמשי במשאבה כדי לרוקן אותו.

 

3. מגע עור לעור

בילוי זמן רב עם התינוק במגע עור לעור יכול לעודד אותו לינוק לעיתים קרובות יותר וגם יכול כשלעצמו לסייע בהגברת כמויות החלב בשד. את יכולה "ללבוש" את התינוק שלך במנשא כשהוא רק עם חיתול כדי להשיג כמה שיותר זמן עור לעור. 

unnamed_edited.jpg
logo_white.png

4. זירוז השחרור והגברת הזרם

אם התינוק חסר סבלנות על השד בגלל שחרור חלב איטי מדי, יש כמה דברים שאת יכולה לעשות כדי לזרז את השחרור ולהגביר את הזרם: נסי לסחוט כמה טיפות של חלב לפני שאת מחברת את התינוק אל השד כך שאת חוסכת לו חלק מעבודת הגירוי  ושחרור החלב הראשוני. סחטי את השד תוך כדי ההנקה כשאת רואה שהתינוק עומד להתנתק כך את מגבירה לו מעט את עוצמת הזרם. הניקי בשכיבה או בתנוחת פוטבול (תנוחות שמעודדות זרם גדול יותר של חלב) ונסי להניק כשהתינוק עדיין ישנוני ולא כל כך רעב, כך שהוא לא יהיה מתוסכל מדי. מנגנון שחרור וייצור החלב מושפע מהורמונים כמו אוקסטוצין שמשתחררים יותר במצב של רוגע. ייצור החלב הוא תהליך שיש לו בסיס פסיכולוגי מסויים ולכן דמיון מודרך שמרגיע ומפנה את תשומת הלב לתהליך שחרור החלב יכול מאוד לעזור. 

5. תוספי תזונה מגבירי חלב

ישנם צמחים מסויימים שידועים בחכמת האימהות, בנטורופטיה, וברפואה המשלימה המסורתית כמסייעים לזרימת החלב הטבעית. חלק מהצמחים נחקרו ונמצאו כמועילים בנושא וחלקם לא.

אני ממליצה על התוסף White Gold של מילקאר אותו פיתחתי יחד עם שרון קוצר מנכ"ל ברא צמחים כך שייתן את המענה הטוב ביותר לתמיכה בהנקה.

 

הצמחים בכמוסות של White Gold נבחרו בקפידה על בסיס ניסיון של שנים בתמיכה בנשים מניקות. הפורמולה כוללת צמחים שידועים בחכמה המסורתית כמסייעים להנקה: שאטאוורי (אספרגוס הודי), גדילן (blessed milk thistle) ששמו האנגלי מעיד על יתרונותיו, שיח אברהם – שיח הנשים, אנג'ליקה סינית שנמצא בשימוש נרחב ברפואה הסינית וקמומיל הצמח בעל יתרונות אינסוף.

 

 צמחים נוספים שנהוג להשתמש בהם למטרת הגברת חלב הינם חילבה ומורינגה.

6. מתכונים המכילים מרכיבים להגברת חלב

ישנם גלקטוגוגים (מגבירי חלב) שאמנם לא הוכחו מחקרית אך יש נשים שמאמינות שהם פועלים ומגבירים את כמויות החלב. הידועים ביותר הם: שיבולת שועל, שמרי בירה, נבט החיטה וזרעי פשתן. נסי כמה מתכונים טעימים עם מרכיבים אלו. 

 

7. מוטיליום- יצא התווית נגד לשימוש זה. 

ישנה תרופה לצרבת בשם מוטיליום שתופעת הלוואי שלה היא הגברת כמויות חלב. ניתנת במרשם רופא. לאחרונה משרד הבריאות הוציא התווית נגד לשימוש בה להגברת כמויות חלב בשל תופעות לוואי הקשורות בסיכון לאירוע לבבי והפרעות קצב קרדיאליות. בהתייעצות עם רופאת הנקה ניתן לקבל מרשם.

 

8. הגברת חלב בשאיבה

כדי לקבל יותר חלב בשעת השאיבה אפשר להשתמש בשיטה בה משתמשות בין השאר אמהות לפגים שצריכות לשאוב כמות גדולה של חלב בזמן קצר. בשיטה זו שואבים שבע דקות מכל צד ואז חמש דקות ואז לבסוף שלוש דקות. עבור נשים מסויימות ההעברה של המשאבה בין הצדדים מגבירה את כמות החלב שנשאבת. 

הרשמי לניוזלטר להניק

Congrats! You’re subscribed

0528600526

מיה דובינסקי יועצת הנקה 
  • Facebook Social Icon
bottom of page