top of page

איך להפוך את זמן ההשכבה מזמן "פח" לזמן זהב

בין אם אתם דוגלים בלינה משותפת או מקפידים על חללי שינה נפרדים, סביר להניח שלא מעט מזמנכם מוקדש להרדמת הילדים. אחרי צחצוח השיניים, הסיפורים, נשיקת הלילה טוב מגיע רגע שהורים רבים חוששים ממנו. האם צריך לכבות את האור ולצאת מהחדר על מנת ללמד הרדמה עצמית? אולי דווקא להישאר עד שהילדים ישנים לחלוטין?

 

עבור ילדים רכים המעבר לשינה דומה לפרידה, ממש כמו שנפרדים בגן בבוקר. לפני הפרידה הילדים מבקשים למלא את ה"מחסנים הרגשיים" שלהם בעוד קצת אימוש ואבוש. לכן סביר שידרשו את קרבתכם ברגעים אלו. כשאתם יושבים ליד בנכם או בתכם מחזיקים את היד, מלטפים שרים ופשוט נוכחים, אתם עוזרים להם לפתח את הביטחון העצמי הדרוש להם על מנת לצאת לבד למסע השינה. ביטחון עצמי לא יגיע מכך ש"תזרקו" את הילד לבריכת העצמאות ותצפו שישחה אלא מכך שתלמדו אותו לשחות ותתמכו בגופו הקטן במי העצמאות עד שישחה לבד. יש חשיבות גדולה לגיוס סבלנות ואמפטיה לרגעים שלפני השינה. מצד שני זה מאוד מאתגר לשבת ללא מעש, בחושך ולחכות שרכבת החלומות תגיע סוף סוף לתחנה. ההמתנה יכולה להרגיש כמו נצח. אז מה אפשר לעשות בזמן זה כדי לנצל אותו ולהפוך את זמן ההרדמה לזמן האהוב עליכם ביום כולו?

 

רשימת תודה

על פי גישת הפסיכולוגיה החיובית אנשים שמקפידים על טקס אמירת תודה בכל יום הם מאושרים ובריאים יותר. זמן ההרדמה, בחושך, בשקט כשכל שאר הגירויים מופסקים הוא זמן מושלם לחשוב על הדברים שאתם רוצים להודות עליהם. בכל ערב בשעת ההשכבה חשבו על לפחות שלושה דברים טובים שהתרחשו היום או ברכות שזכיתם להן בחייכם ואמרו עליהן תודה. התרכזו בכל אחד מהדברים והתעכבו עליהם, חיו את הרגעים הטובים של היום מחדש.

 

מדיטציה

אנשים שמתרגלים מדיטציה היו שמחים לקבל עוד זמן שקט מובנה בתוך היום. לכם יש את זה בין אם תרצו ובין אם לא, אז למה לא לנצל את הזמן? שבו בנוח והתחילו פשוט מספירת הנשימות שלכם ובהתרכזות בנשימה בלבד. תרגול מדיטציה הוא דרך מצוינת להירגע ולשפר את איכות החיים.

דמיון מודרך

נצלו את זמן ההשכבה לסשן של דמיון מודרך. תוכלו למשל לדמיין כיצד אתם מעבירים אנרגיה טובה מהעולם לילדכם. אפשר לדמיין את האנרגיה ככדור של אור העובר בגופכם ואוסף עוד כוחות חיוביים ואז עובר אל הילדים. ישנם עוד רעיונות רבים לדמיון מודרך שיכולים להתאים לרגעים אלו (למשל לדמיין את עצמכם במקום האהוב עליכם ועוד) וזמינים ברחבי הרשת. דמיון מודרך הוא כלי להרגעה ואיזון שמשמש מטפלים רבים. 

    

תכנון והצבת מטרות

אם אתם אנשים פרקטיים וחשוב לכם שהזמן שלכם ינוצל לטובה, תוכלו להשתמש בזמן השקט שקיבלתם במתנה כדי להציב מטרות ליום הבא. תוכלו גם לבחון אם המטרות שהצבתם ליום שעבר מומשו או השתנו במהלך היום. התחילו בבחירה של מטרה אחת ליום ולאחר מכן תוכלו להוסיף מטרות ולשכלל את תהליך המיקוד והתכנון שלכם.

 

התעמלות בקטנה

התכוונת תמיד לעשות תרגילי חיזוק לרצפת האגן ואף פעם לא הספקת להגיע לזה? זמן ההשכבה, כשפשוט מחכים שהקטן או הקטנה יירדמו זה זמן מצוין לעשות כל מני תרגילים קטנים שיכולים מאוד להועיל לחיזוק הגוף. שאיבת סוגרים לחיזוק רצפת האגן, כיווץ ישבנים לחיטוב ועיצוב, תרגילי ירכיים, שאיבת הבטן. יש המון תרגילים שניתן לעשות בישיבה, אלו אותם תרגילים שכדאי לעשות בזמן טיסה ארוכה או בזמן העבודה במשרד. הורים עסוקים ועמוסים מאמינים לפעמים שזמן התעמלות הוא בגדר פנטזיה והנה, הזדמנות פז להתעמל הייתה תמיד ממש מתחת לאף.  

 

יש לכם עוד רעיונות לדרכים לנצל את זמן ההשכבה? כתבו לנו כאן ועזרו לכל ההורים להפוך את הזמן הזה לזמן זהב.       

הרשמי לניוזלטר להניק

Congrats! You’re subscribed

bottom of page