איזו משאבת חלב אם מומלצת עבורך?

 
 
 
 
 

פוסטים פופולרים

מוצץ, כן או לא?

 

6 דקות קריאה

הנקה בהריון

 

5 דקות קריאה

הנקה ומחזור

 

 

8 דקות קריאה

מה יש בחלב אם?

 

6 דקות קריאה

עישון והנקה

 

6 דקות קריאה

מתכונים להגברת חלב

 

8 דקות קריאה

 
 

איך תדעי באיזו משאבה כדאי להשתמש?

"אין חכם כבעל הניסיון" כך אמרו כבר לפני מאות שנים. זה היה לפני שבכלל המציאו את משאבת החלב או את החשמל, מסתבר שהם ידעו על מה הם מדברים. הדרך הטובה ביותר למצוא את המשאבה המושלמת היא להסתמך על ניסיונן של נשים אחרות. בדיוק בגלל זה, במקום להסתמך על דבריהם של היצרנים, אספתי עבורכן את ההתרשמות של אימהות מהשחקניות המרכזיות בשוק משאבות החלב.

 

המשאבות מתחלקות לשלוש קטגוריות:

חשמליות לשימוש ביתי מזדמן למשתמשת אחת בלבד: ה FDA האמריקאי הגדירו שמשאבות מסוימות אינן מיועדות לשימוש של כמה נשים (אי אפשר להעביר אותן בין משתמשות בגלל חשש להעברה של זיהומים). הן יכולות להיות חד או דו צדדיות.

 

חשמליות שמיועדות להעברה בין משתמשות: (נהוג לקרוא לקטגוריה הזו רמת בית חולים hospital grade  אך ה FDA לא משתמש בהגדרה זו). אלו משאבות שמיועדות לשימוש כבד (8 פעמים ביום), ניתן להעביר אותן בין משתמשות והיכולות שאיבה שלהן חזקות יותר. הן מיועדות לשואבות מתמידות למשל למטרת הגברת כמויות חלב אם או לשאיבה לפגים. הן תמיד דו צדדיות.

 

ידניות: משאבות  שלא מופעלות על ידי חשמל. הסחיטה מתבצעת באופן ידני. הן תמיד חד צדדיות.

 

המשאבות שמופיעות בסקירה זו: ספקטרה 2 spectra, מדלה סווינג Medela Swing, מדלה סווינג מקסי Medela Swing Maxi, מדלה פריסטייל Medela Freestyle, אמדה לקטליין Ameda Lactaline, לנסינו אפיניטי פרו Lansinoh Affinitly Pro, ארדו קליפסו דאבל פלוסספקטרה קליניקר Spectra Clinicare DEW 350, מדלה לקטינה Medela Lactina, מדלה סימפוני Medela symphony.    

טבלה מסכמת לסקר:

סקירה של משאבות חשמליות לשימוש ביתי - משתמשת אחת בלבד

המשאבות האלו מתאימות לשימוש של פעם ביום או פחות, לשאיבות עבור ביסוס סטוק של חלב לקראת חזרה לעבודה או לצורך האכלת התינוק כשהאם לא נמצאת מדי פעם.

ספקטרה 2 – מושכרת מיד שרה

מחיר

את הספקטרה 2 תוכלו להשאיל תמורת פיקדון של 120 שקלים מארגון יד שרה לשלושה חודשים. יש צורך לקנות ערכת שאיבה (בקבוק וצינורות) ב 60 ₪. ניתן להאריך את תקופת ההשכרה. זוהי משאבה כל כך ישנה שיהיה מאוד קשה לקנות אותה, היא לא מוצעת למכירה בחניות. היבואן של ספקטרה בארץ רימיינד חתם הסכם עם קופת חולים כללית להשכרת המשאבות שלו דרכם בעלות סמלית של 10 שקלים לחודש או לקנייה של המשאבה ב 400 שקלים. ייתכן שבמבצע זה תקבלו את הספקטרה 2 או את הclinicare  (Dew 360) .

5 כוכבים לקטגוריית מחיר

 

נוחות שימוש

הספקטרה 2 גדולה וכבדה מאוד. אי אפשר להוציא אותה מהבית. היא לא דיגיטלית, כיוון עוצמת השאיבה נעשה דרך שסתום בצד המשאבה שיש לסובב אותו.  משתמשים רבים לא מזהים את הקשר בין השסתום לעוצמת השאיבה בתחילת השימוש מה שמביא לשאיבה חזקה וכואבת (המשאבה בדרך כלל מגיעה מיד שרה כשהיא מכוונת על עוצמה מרבית). זוהי משאבה מרעישה במיוחד. 

שני כוכבים לקטגוריית נוחות

 

יעילות

כמשאבה ביתית הספקטרה יעילה במידה מספקת. אפשר להשתמש בה לשאיבות מזדמנות והיא תעשה את העבודה. יש משאבות ששואבות טוב ומהר ממנה. אין אפשרות לכוון בה את תדירות השאיבות (השאיבה היא בתדירות קבועה, בעוד שיש משאבות שמאפשרות לדמות את דרך היניקה של תינוק, תידורות גבוה ואז נמוכה עם עוצמה גבוהה יותר של שאיבה). אין צג דיגיטלי או מכוונים שיעידו אל העוצמה אליה מכוונת המשאבה.

שלושה כוכבים לקטגוריית יעילות

 

בטיחות

חלקי המשאבה הם ללא ביספינול A. ההעברה שלה מאם לאם היא נגד המלצות ה FDA משום שזו משאבה שלא נועדה להעברה מאם לאם.

כוכב אחד לקטגוריית בטיחות

 

סה"כ: 2.75 כוכבים

מדלה סווינג  Medela Swing 

מחיר

יחסית למשאבות ברמה שלה היא לא כל כך יקרה וניתן להשיג אותה בשילב במחיר של בין 800-900 ש"ח. ניתן להשכיר אותה דרך יועצות הנקה או אתרי אינטרנט להשכרת משאבות במחירים של 50-70 שקלים לחודש אך לא מומלץ לעשות זאת מכיוון שזו אינה משאבה שמיועדת להעברה בין שואבות על פי ה FDA.  

ארבעה כוכבים בקטגוריית המחיר.

 

נוחות

בסווינג של מדלה יש אפשרות לשלוט בעוצמת השאיבה. יש לה שאיבה דו שלבית המדמה את יניקת התינוק: ניתן לכוון אותה למצב של גירוי השד (זה מצב התחלת השאיבה) מצד שני ניתן לעבור לשאיבה רגילה בלחיצת כפתור. הכפתורים הלחיצים שלה הופכים אותה לנוחה יותר לשימוש ממשאבות עם כפתור מסתובב. היא שקטה מאוד. בגלל גודלה הקומפקטי ניתן לשאת אותה מחוץ לבית בקלות. ניתנת לשימוש עם בטריות (חשוב לזכור להוציא אותן בגמר השימוש כדי למנוע קורוזיה). העובדה שהיא חד צדדית הופכת את השאיבה לארוכה יותר. אין לה צג דיגיטלי ולכן אין דרך לדעת לאיזו עוצמה מכוונת המשאבה.

ארבעה כוכבים בקטגוריית הנוחות.

 

יעילות

בזכות מצב הגירוי שבו המשאבה מדמה את אופן היניקה של התינוק וכוח השאיבה הגבוה שיש לה (יחסית למשאבה ביתית) יעילות השאיבה שלה טובה מאוד אך המשאבה חד צדדית בלבד. 

ארבעה כוכבים בקטגוריית היעילות.

 

בטיחות

כל החלקים שבאים במגע עם חלב האם הם ללא ביספינול A. מתאימה לשימוש של שואבת יחידה, לא להעברה בין משתמשות.

חמישה כוכבים בקטגוריית הבטיחות.

 

סה"כ: 4.25 כוכבים.

 

מדלה סווינג מקסי Medela Swing Maxi

נוחות שימוש

המשאבה קטנה ונוחה לנשיאה. היא דו צדדית כך שמאפשרת שאיבה מהירה. המשאבה בעלת טכנולוגיית שאיבה בשני שלבים שמקלה על התחלת השאיבה. ניתנת לשימוש עם סוללות אך אין לה סוללה נטענת. יש לזכור להוציא את הסוללות מהמשאבה עם גמר השימוש כי קורוזיה של סוללות ישנות (תהליך שקורה לכל בטרייה אחרי תקופה מסוימת) תהרוס את המשאבה. אין לה צג דיגיטלי ולכן אי אפשר לראות את העוצמה אליה מכוונת המשאבה. כפתורים לחיצים ונוחוים לשימוש, כל לחיצה מגבירה את העוצמה במידה שווה (בניגוד לכפתור מסתובב בו קשה לדייק)

ארבעה וחצי כוכבים בקטגוריית הנוחות.

 

יעילות

משאבה דו צדדית אפקטיבית מאוד בעלת שני שלבי שאיבה. העובדה שהיא משאבה ביתית אך דו צדדית מביאה לשילוב טוב בין גודל קטן לשאיבה אפקטיבית ומהירה (בגלל שניתן לשאוב משני השדיים בו זמנית) עובדת בשקט ונוח לשאוב איתה גם בעוצמות גבוהות. 

חמישה כוכבים בקטגוריית היעילות. 

 

בטיחות

החלקים ללא ביספינול A, לא מיועדת להעברה בין משתמשות לכן עדיף לא לשכור אותה.

חמישה כוכבים בקטגוריית הבטיחות. 

 

מחיר

יקרה למשאבה ביתית אך זהו מחיר מותאם לשוק למשאבה דו צדדית (1300 ₪ ש"ח בשילב)

ארבעה כוכבים בקטגוריית המחיר.

 

סה"כ: 4.62 כוכבים

לנסינו אפיניטי פרו  Lansinoh Affinity Pro

נוחות שימוש

למשאבת אפיניטי פרו של לנסינו צג דיגיטלי שמראה את עוצמת השאיבה אליה מכוונת המשאבה בצג ישנו טיימר שעוקב אחר זמן השאיבה. יש לה כפתורים לחיצים ונוחים. בנוסף יש לה שלושה סוגי שאיבה שונים (מהירויות) שניתן לבחור ביניהם. המשאבה דו צדדית כך שניתן לחסוך זמן שאיבה. המשאבה פועלת לפי שני שלבי שאיבה באופן אוטומטי, כלומר עם הפעלת המשאבה היא מיד מתחילה לפעול בשלב הראשון (שלב הגירוי) ולאחר 2 דקות היא עוברת באופן אוטומטי לשב השני (שלב השאיבה). ניתן לעבור בין שני השלבים בכל עת על ידי לחיצה על כפתור. שאיבה בשני שלבים הופכת את השאיבה ליעילה יותר המשאבה עובדת על חשמל או על סוללות. חשוב להוציא את הסוללות בגמר השימוש (אין לה סוללה נטענת כמו משאבות מתקדמות אחרות). המשאבה קטנה ונוחה לנשיאה.

ארבעה וחצי כוכבים בקטגוריית הנוחות.   

 

יעילות

משאבה דו צדדית יעילה מאוד. אימהות לפגים מדווחות כי היא יעילה באותה מידה כמו משאבות ברמת בית חולים. שלושה סוגי השאיבה המוצעים עוזרים להגביר את תפוקת החלב. 

חמישה כוכבים בקטגוריית היעילות.

 

בטיחות

כל חלקי המשאבה ללא ביספינול A. לערכת המשאבה יש דיאפרגמה שמיועדת למנוע מעבר של חלב אל תוך הצינוריות וגוף המשאבה. 

חמישה כוכבים בקטגוריית הבטיחות

 

מחיר

המחיר שלה נע בין 800-840 ש"ח. זהו מחיר מעולה למשאבה דו צדדית עם צג דיגיטלי.

חמישה כוכבים בקטגוריית המחיר. 

 

סה"כ 4.87 כוכבים

 

ארדו קליפסו דאבל פלוס

נוחות שימוש

המשאבה דו- צדדית ומאפשרת לשאוב חלב במהירות ויעולות. מבחינת גודל היא נמצאת בין המשאבות הדו- צדדיות הקטנות אך יש קטנות ממנה. המשאבה מגיעה עם שלושה גדלים של קונכיות (החלק שמתחבר אל השד), זוהי נקודה חשובה מאוד לזכות המשאבה. נשים רבות חוות חוסר נוחות בשאיבה מכיוון שגודל הקונכייה איננו מתאים ואז צריכות לבזבז זמן יקר בהחלפת החלקים.

למשאבה מסך דיגיטלי שמראה את עוצמת השאיבה ומהירותה. המשאבה עובדת על בטריות חד פעמיות ולא על בטרייה הטענת בחשמל (לזכור להוציא בגמר השימוש!) כך שניתן להשתמש בה מחוץ לבית. מבחינת רמת הרעש המשאבה הזו נבחרה למשאבה השקטה ביותר

כמו למשאבת אמדה יש לה דיפראגמה קטנה ושקופה המונעת מעבר אוויר לחלקי המשאבה. למשאבה אחריות של 400 שעות שאיבה, אחריות זו נותנת יתרון על פני אחריות של זמן מסויים מזמן הקנייה משום שיש אימהות ששואבות מעט בילד הראשון ועד השימוש בלידה הבאה האחריות פגה.  

ארבעה כוכבים בקטגוריית הנוחות

יעילות

השאיבה הדו צדדית מייעלת מאוד את עבודת המשאבה. יש לה גם תוסף לעיסוי החזה (opti flow) שמגביר את זרימת החלב. העובדה שניתן להתאים באופן ידני גם את עוצמת השאיבה וגם את תדירות השאיבה (בניגוד למשאבות אחרות בהן התדירות קבועה) היא חשובה מאוד להתאמה אישית של השאיבה ולמקסום התוצאות. 

חמישה כוכבים בקטגוריית היעילות

בטיחות

למשאבה יש מערכת המונעת מעבר של חיידקים ומזהמים לתוך מערכת השאיבה. כל חלקי המשאבה ללא ביספינול A. המשאבה מאושרת על ידי ה FDA ומיוצרת בשוויץ. 

חמישה כוכבים בקטגוריית הבטיחות. 

מחיר

המשאבה עולה 890 ש"ח, ניתן להשיג אותה ישירות דרך היבואן המחיר כולל משלוח. המחיר הוא יחסית נמוך למשאבה דו צדדית. בנוסף קונכיות בכל הגדלים מגיעות עם המשאבה, (החלפת גודל קונכיית השאיבה במשאבות אחרות עולה כסף ולעיתים יש צורך בכך כדי להתאים את הקונכייה לגודל הפטמה).  

חמישה כוכבים בקטגוריית המחיר. 

 

סה"כ  4.75 כוכבים

מדלה פרי סטייל Medela Freestyle

נוחות שימוש

למשאבת Freestyle  של מדלה מסך דיגיטלי שמראה את עוצמת השאיבה, היא קטנה וקומפקטית ויש לה סוללה הניתנת לטעינה (יתרון אדיר על פני משאבות שדורשות סוללות שלאחר מכן נשכחות בתוך המשאבה והורסות אותה לחלוטין).

למשאבה זיכרון הניתן לתכנות כך שהיא שומרת את העדפות המשתמשת. המשאבה מגיעה עם תיק נשיאה נוח עם מיכל קירור שנועד לאכסון החלב. היא מגיעה גם עם פטמת Calma להאכלת התינוק באיטיות. המשאבה דו צדדית מה שמקצר את זמן השאיבה.

חמישה כוכבים בקטגוריית המחיר.

 

יעילות

משאבת Freestyle היא דו צדדית ולכן מאפשרת לשאוב במהירות ויעילות. היא המשאבה הקטנה ביותר של מדלה שמשתמשת בטכנולוגית השאיבה הדו שלבית (עם שלב גירוי שאמור להגביר את כמות החלב הנשאבת). 

חמישה כוכבים בקטגוריית היעילות.

 

בטיחות

כל חלקי המשאבה ללא ביספינול A. המשאבה מתאימה לשואבת יחידה (לא להעברה בין משתמשות).

5 כוכבים בקטגוריית הבטיחות.

 

מחיר

עלות Medela Freestyle כ 1800 ₪. היא היקרה בין משאבות מדלה הנמכרות בארץ (בקטגוריה של משאבות חשמליות ביתיות)

שלושה כוכבים בקטגוריית המחיר.

 

סה"כ ארבעה וחצי כוכבים

 

אמדה לקטליין Ameda Lactaline

נוחות שימוש

יחסית למשאבה ביתית היא גדולה ולכן לא כל כך נוחה לנשיאה. יש לה מקום ייעודי להנחת הבקבוקים שעוזר לשמור על הבקבוקים שלא יפלו ומונע שפיכה של החלב מצד שני זה הופך אותה לגדולה ומסורבלת. המשאבה דו צדדית ומאפשרת שאיבה בו זמנית משני השדיים.

הדיאפרגמה, חלק במשאבה שמיועד למנוע מהאוויר שבמשאבה לבוא במגע עם החלב אמנם נותן לה נקודות נוספות של בטיחות אך הוא קטן ושקוף ונאבד מאוד בקלות בלעדיו המשאבה לא עובדת.

המשאבה מגיעה עם תיק נשיאה. אין לה צג דיגיטלי כך שלא ניתן לראות בקלות את זמן השאיבה או את העוצמה. הכפתורים שלה מסתובבים כמו בדגמים ישנים יותר (כפתורים לחיצים הם נוחים ומדוייקים יותר).

שלושה כוכבים בקטגוריית הנוחות.

 

יעילות

המשאבה יעילה מאוד. באירופה ובארצות הברית חברת אמדה מוכרת יותר מבארץ והמוצרים שלה נחשבים לאיכותיים. השאיבה היא דו צדדית כך שזמן השאיבה מתקצר. 

חמישה כוכבים בקטגוריית היעילות.

 

בטיחות

כל חלקי המשאבה הם ללא ביספינול A . למשאבה דיאפרגמה שמונעת את המגע בין האוויר שבמשאבה והחלב כך שהחלב נשאר נקי מזיהומים בעת השאיבה.

חמישה כוכבים בקטגוריית הבטיחות.

 

מחיר

עלות המשאבה סביב 1,000 ₪. יחסית למשאבה דו צדדית המחיר טוב, אך היא יקרה למשאבה ביתית שלא ברמת בית חולים.

ארבעה כוכבים בקטגוריית המחיר.

 

סה"כ: 4.25 כוכבים

 

סקירה של משאבות ברמת בית חולים – מיועדות להעברה בין משתמשות, מתאימות להשכרה ומתאימות לשואבות מתמידות (שאיבות מרובות במהלך היממה)

 

ספקטרה Clinicare DEW 350 מושכרת מיד שרה

נוחות שימוש

בניגוד לאחותה הספקטרה 2 למשאבת clinicare יש כפתור במקום מאוד בולט שניתן לשלוט בעזרתו על עוצמת השאיבה. חבל שאין אפשרות לשלוט על תדירות השאיבות (קצרות ומהירות או איטיות וארוכות). מכיוון שאין לה כפתורים לחיצים אין דיוק בכיוון העוצמה. היא יחסית קלה לנשיאה מבחינת המשקל אבל אי אפשר להוציא אותה מהבית בגלל גודלה. אין לה צג דיגיטלי.

שלושה כוכבים לקטגוריית נוחות השימוש

 

יעילות

זו משאבה שבהחלט מתאימה לשימוש ביתי מזדמן ויכולה לשמש גם לשואבת המתמידה (שאיבה לצורך הגברת חלב או במקום הנקה לשימור כמויות חלב). בגלל שאין לה מצב של גירוי (תדירות שאיבות גבוהה ומהירה) חווית השאיבה פחות טובה. היא מתאימה לשאיבה דו צדדית.

ארבעה כוכבים לקטגוריית היעילות

 

בטיחות:

היא מגיעה עם מערכת שמאפשרת מניעה של העברת החלב ואוויר שבא במגע עם החלב לתוך גוף המשאבה (חלק פלסטיק שמתחבר אל הצינור). החלקים שבאים במגע עם חלב האם הם ללא ביספינול A. המשאבה מיועדת למשתמשות מרובות.

חמישה כוכבים בקטגורית הבטיחות

 

מחיר

ניתנת להשאלה בפיקדון של 120 שקלים ביד שרה אך לא תמיד נמצאת במלאי. לעיתים יש לבקש אותה במיוחד כדי לא לקבל את הספקטרה הישנה. גם למשאבה זו יש צורך לקנות ערכה ב 60 שקלים. ניתן להשכיר אותה בעלות סמלית גם דרך קופת חולים כללית. אפשר לקנות אותה דרך היבואן במחיר של סביב 600 שקלים.

חמישה כוכבים לקטגוריית המחיר

 

סה"כ: 4.25 כוכבים

 

מדלה לקטינה Medela Lactina

נוחות שימוש

כמו כל המשאבות בקטגוריה הלקטינה היא משאבה גדולה. היא לא מיועדת לנשיאה מחוץ לבית. השאיבה שלה חזקה אך העוצמה ניתנת לכיוון כך שאפשר להגיע לשאיבה נעימה. אין לה צג דיגיטלי מה שמקשה לעקוב אחרי העוצמה. אין אפשרות לכוון את מהירות השאיבה. 

ארבעה כוכבים בקטגוריית הנוחות

 

יעילות

משאבה דו צדדית, מנוע חזק מאוד שואבת ביעילות רבה יותר ממשאבות ביתיות. מיועדת לאימהות ששואבות בתדירות מאוד גבוהה, מתאימה לאימהות לפגים ולהגברת חלב.

חמישה כוכבים בקטגוריית היעילות.

 

בטיחות

משאבה ברמת בית חולים, מיועדת להעברה בין משתמשות, חלקים ללא ביספינול A.

חמישה כוכבים בקטגוריית הבטיחות

 

מחיר

המחיר בהשכרה טוב מאוד יחסית למשאבות אחרות בקטגוריה כ 180 ₪ לחודש. בדרך כלל לא קונים משאבה ברמת בית חולים אלא משכירים אותה.

חמישה כוכבים בקטגוריית המחיר

 

סה"כ 4.75 כוכבים

 

מדלה סימפוני  Medela symphony  

נוחות שימוש

למשאבת סימפוני צג דיגיטלי שמאפשר מעקב אחרי עוצמת השאיבה ומצב הסוללה. אפשר להשתמש בה בחיבור לחשמל או בסוללות. היא גדולה כמו כל המשאבות ברמת בית חולים. יש לה שלבי שאיבה שונים שמדמים את פעולת היניקה של התינוק. המשאבה תמיד מתחילה מהוואקום המינימאלי.

חמישה כוכבים בקטגוריית נוחות השימוש.

 

יעילות

הסימפוני יעילה מאוד בשאיבה דו צדדית. היא מתאימה להגברת כמויות חלב ולשאיבה עבור פגים ותינוקות שלא מתחברים לשד. הגירוי דו- שלבי שלה מסייע בהגברת כמות החלב הנשאבת. אימהות מדווחת שהיא מביאה תוצאות טובות בשאיבה מבחינת הכמות. 

חמישה כוכבים בקטגוריית היעילות.

 

בטיחות

מיועדת להעברה בין משתמשות, ערכת השאיבה ללא ביספינול A

חמישה כוכבים בקטגוריית הבטיחות.

 

מחיר

ניתן להשכיר את משאבת סימפוני בכ 350 ₪ לחודש. המחיר להשכרה יחסית יקר למשאבות האחרות בקטגוריה.

שלושה כוכבים בקטגוריית המחיר.

 

סה"כ ארבעה וחצי כוכבים

הרשמי לניוזלטר להניק

מיה דובינסקי

יועצת הנקה

טלפון: 052-8600526

  • Facebook Clean Grey