הנקה, המחזור החודשי ומניעת הריון

האם ייתכן שקיבלתי ווסת למרות שאני מניקה הנקה מלאה?

אחרי הלידה, כל עוד את מניקה, נמצאים במחזור הדם שלך, בכמויות גדולות מהרגיל, ההורמונים אוקסיטוצין ופרולקטין המווסתים את ההנקה. בגלל נוכחותם הווסת נוטה לא להופיע במשך חודשים ארוכים. הווסת חוזרת בדרך כלל כאשר משולבים בתפריט התינוק מוצקים או תחליפי חלב.

 

האם אפשר להניק בזמן הווסת?

אין כל מניעה להניק בזמן הווסת. ייתכן שתרגישי בזמן זה תופעות ייחודיות כמו ירידה זמנית בכמות החלב או שינוי בטעמו.

 

איך מתמודדים עם ירידה בכמויות החלב בזמן הווסת?

הווסת שלך הופיעה, את מרגישה כאבי מחזור, עייפות ותנודות במצב הרוח בנוסף לכל זה תינוקך נראה לא רגוע ומרבה לינוק. התנהגות זו יכולה לנבוע  מירידה זמנית בכמויות החלב שלך.

מה עושים? השתדלי לנוח כמה שאת יכולה (גייסי עזרה לכל שאר מטלות החיים).

הניקי בשכיבה או בתנוחת פוטבול (קראי על תנוחות הנקה), שהן תנוחות בהן התינוק מקבל יותר חלב.

שלבי בתפריט שלך את המרכיבים הבאים באופן מוגבר: חילבה, מורנגה, שיבולת שועל, זרעי פשתן טחונים ושמרי בירה. קראי עוד על הגברת כמויות חלב וגם נסי מתכונים להגברת כמויות חלב

הניקי לעיתים קרובות ככל שניתן ובלי עם תינוקך במגע עור לעור. 

?רוצה לקבל תמיכה נוספת

האם אפשר להיכנס להריון בזמן ההנקה אם לא קיבלתי ווסת?

מכירה את האנשים שיש להם תינוק שאך נולד ופעוט בן שנה? יכול מאוד להיות שהם האמינו שהנקה היא אמצעי מניעה. אז זהו, שלא.

ההנקה כשלעצמה איננה אמצעי מניעה. יש נשים שמשתמשות בשיטת LAM) lactational amenorrhea method) - הפסקת מחזור בהנקה. זו שיטה למניעת הריון שקשורה בהנקה. אם את חושבת להשתמש בשיטה זו חשוב לזכור שמדובר בתורה שלמה ושיש להקפיד על כללים מדויקים. השיטה מבוססת על העובדה שהורמוני ההנקה משבשים את תהליך הביוץ. רוב הנשים בעולם המערבי אינן משתמשות בשיטה זו באופן בלעדי בעיקר בגלל הזמינות הרבה של אמצעי מניעה אחרים ובגלל שהן לא מניקות באופן בלעדי לזמן רב.  

 

מתי אפשר להשתמש בשיטת LAM ?

1. עברו פחות משישה חודשים מהלידה

2. התינוק בהנקה מלאה (ללא תוספים או תמ"ל)- ההנקה המלאה לצורך השיטה מוגדרת כהנקה על פי דרישה, יום ולילה. במשך היום לא עוברות יותר מארבע שעות בין הנקות ובלילה שש שעות. ההנקה היא מהשד בלבד (אי אפשר להשתמש בשיטה אם התינוק מקבל חלב אם מבקבוק על ידי שאיבה משום שהגירוי של השד על ידי פי התינוק משחק תפקיד חשוב בתפקוד ההורמונאלי).

3. לא היה דימום כלשהו מאז שהפסיק דימום הלידה

אם משתמשים באופן מדויק בשיטה הסיכוי להיכנס להריון הוא 2% . נשים רבות מאוד לא מעוניינות להיכנס להריון מיד אחרי הלידה ולכן משלבות את השיטה עם עוד אמצעי מניעה.  כל  שתי שיטות  למניעת הריון אפקטיביות יותר ביחד מאשר כל שיטה בנפרד. 

הרשמי לניוזלטר להניק

מיה דובינסקי

יועצת הנקה

טלפון: 052-8600526

  • Facebook Clean Grey