top of page

בתי חולים בדרום

בתי חולים בדרום

ברזילי

tavTeken-05.png

בית החולים ברזילי זכה לארבע טיפות מתוך חמש במדד ההנקה של התו הלבן עם 22 מתוך 30 נקודות, תוכלו לראות את הניקוד המלא כאן.

בברזילי 5,000-6,000 לידות בשנה.

יתרונות

קידום ידע בנושא הנקה בקרב צוותי בית החולים

ניכר כי בברזילי שמים דגש מיוחד על הרחבת הידע של הצוות בנושא הנקה. בבית החולים נותנים עדיפות לכך שאחיות בית היולדות מחדר לידה, דרך התינוקייה ועד למחלקת היולדות יבחרו דוווקא בקורס על בסיסי (קורסים להתקדמות מקצועית של אחיות) בתחום ייעוץ ההנקה לפני נושאים אחרים. בית החולים מחזיק באחוז בין הגבוהים בארץ של יועצות הנקה בצוות האחיות. הנהלת בית החולים מקפידה לשלוח אחת לשנה נציגים מצוות בי החולים לכנסים בינאומיים בנושא הנקה על מנת שיביאו את הידע המועבר בכנסים חזרה לשאר צוות בית החולים. בכל שנה עובר כל צוות האגף יום רענון בנושא הנקה.

קידום ההנקה בקרב ההורים

בברזילי מדגישים בפני ההורים את חשיבות ההנקה על ידי כך שבכל חדר במחלקת היולדות תולים פוסטר המכיל מידע בנוגע לחשיבות ההנקה. לפני מתן תמ"ל להורים מונחית האחות להסביר על עליונות חלב האם על פני תמ"ל.

המשכיות הטיפול

בבית החולים מקפידים לשלוח עם היולדת מכתב לאחות טיפת חלב ובו פירוט לגבי מצב ההנקה וההוראות שקיבלה האם בבית החולים על מנת ליצור רצף טיפולי בין בית החולים והאחות בקהילה.

פוטותרפיה באפס הפרדה

בבית החולים ברזילי רואים חשיבות גדולה בנתינת טיפול האור בצהבת לצד מיטת האם ולשם כך נרכשו אמצעים טכלוגיים חדישים המאפשרים לעשות זאת ביתר קלות.

חסרונות

הגדלת מספר המשמרות של יועצות הנקה

כבית חולים שהנהלתו רואה חשיבות כה גדולה בקידום הנקה חשוב שבברזילי יתגברו את משמרות ההנקה כך שיהיה כיסוי מלא של יועצת הנקה שאיננה אחות מופקדת בנוסף לשעות הבוקר גם בשעות הערב בכל יום. הלידות אינן מתקיימות רק בבוקר ולכן לא מספיק שתהיה יועצת רק בבוקר או רק בחלק מהערבים. מבחינת כמות הלידות היה נכון להוסיף עוד יועצת הנקה גם בבוקר לפחות בחלק מהימים (ועדיין כמו כל בתי החולים בארץ יהיה המספר נמוך מסטנדרטים בינלאומיים).

פחות תינוקות בתינוקייה בלילה

אף על פי שההחלטה להשאיר את התינוק בתינוקייה היא בידי ההורים יש לבית החולים אחריות חשובה בהעברת המסר להורים: "לתינוק בריא לאם בריאה אין מה לחפש בתינוקייה". לברזילי יש אחוז גבוהה יחסית של אימהות לתינוקות בריאים שמדווחות בסקר היולדות על כך שהשאירו את התינוק בתינוקייה (תינוקות שלא היו זקוקים להשגחה רפואית). 

פחות תמ"ל

בבית החולים נוהגים להגיש להורים את התמ"ל בבקבוק מלא ולא בכמות מדודה. כשההורים מקבלים בקבוק שלם הם עלולים לטעות או לא לשמוע את ההוראות של האחות לגבי כמות ולעשות האכלת יתר. 

 

ברזילי
tavTeken-04.png

בית החולים אסותא זכה לשלוש טיפות מתוך חמש במדד ההנקה של התו הלבן עם 8 מתוך 15 נקודות. בית החולים דורג על פי סקר היולדות מכיוון שלא רצה לחשוף מידע לגבי מערך ההנקה. תוכלו לראות את פירוט הניקוד כאן.

בבית החולים אסותא כ 5,000 לידות בשנה.

יתרונות

שירותי ייעוץ ההנקה

נראה שבאסותא מצליחים לספק יועצת הנקה לכל יולדת שמבקשת זאת ואחוזים מזעריים מהנשים בסקר טענו שביקשו לראות יועצת והיא לא הגיעה (כשני אחוזים). בנוסף נראה שיש להן מספיק זמן להשקיע בכל יולדת, מכיוון שכ 65% מהיולדות הרגישו שליועצת היה מספיק זמן לסייע להן. יחסית לבתי חולים אחרים זהו נתון יפה מאוד. אחד הדברים שעולים מסקר היולדות זה שיועצת ההנקה מגיעה ליולדות ואולי אפילו הרבה פעמים במהלך האשפוז אך אין לה כמעט זמן לסייע. באסותא נראה שהיולדות לא חשו כך.

סיוע בהנקה מאחיות שאינן יועצות הנקה

היולדות באסותא היו מרוצות מייעוץ ההנקה שקיבלו מאחיות שפגשו במחלקת היולדות ובתינוקייה שלא היו בתפקיד מוגדר של יועצת הנקה באותה המשמרת ואולי גם לא יועצות הנקה במקצוען. נתון זה מצביע על כך שכנראה משקיעים באסותא בהעשרת הצוותים בנושא הסיוע בהנקה.

פורמולה

יחסית לבתי חולים אחרים, באסותא נראה שיש פחות האכלה בפורמולה בימים הראשונים לאחר הלידה. פורמולה  פוגעת בתהליך התבססות ההנקה ובחיסוניות של התינוק ולכן עצוב לראות אחוזים גבוהים של מתן פורמולה בימים הראשונים, כשרק לאחוז קטן מהתינוקות יש אינדיקציה רפואית לקבלת פורמולה.

 

חסרונות

עור לעור בחדר לידה

רק כ 65% מהיולדות באסותא שתינוקן נולד בריא ובמועד מעידות שהציעו להן להניח את תינוקן במגע עור לעור בחדר הלידה. עור לעור חשו מאוד לבריאות האם והיילוד ומסייע בהנקה. אז למה לא 100%? בנוסף רק כ 46% העידו שהציעו להן סיוע בהנקה בחדר הלידה.

שמירה על הרצף ההורי

30% מהאימהות שתינוקן לא נזקק להשגחה רפואית העידו שבכל זאת התינוק בילה לפחות לילה אחד בתינוקייה באסותא. ללילה בתינוקייה עלולה להיות השפעה על ההנקה כפי שראינו בסקר היולדות ולכן יהיה טוב לנסות להוריד את האחוז הזה למתחת ל10%.

אסותא

יוספטל

יוספטל
tavTeken-05.png

בית החולים יוספטל זכה לארבע טיפות במדד ההנקה עם 19 מתוך 30 נקודות תוכלו לראות את פירוט הנקודות כאן.

בבית החולים כ 900 לידות בשנה.

יתרונות

בית חולים משפחתי

בית החולים יוספטל הוא קטן ומשפחתי. משמעות הדבר היא שאין מסה גדולה של יולדות שנמצאות במחלקה. ישנם ימים בהם יש יולדת אחת או שתיים בלבד. כשיש מערך מיילדותי שעומד לרשותה של יולדת בודדת רמת תשומת הלב וההשקעה בה גדולה מאוד. היולדת תרגיש שכל צוות המחלקה הגיע בבוקר כדי לטפל רק בה. המרחקים הפיזיים בין המחלקות השונות קטנים והצוות עובד בשיתוף פעולה מלא בשל היותו צוות קטן ויעיל. גם ייעוץ ההנקה יהיה ארוך ואישי יותר עבור היולדות שנמצאות במחלקה.

 

הנקה וסחיטת קולוסטרום מיד לאחר ניתוח קיסרי

במידה והמצב הרפואי מאפשר זאת ניתן להניק מיד לאחר הניתוח, ההנקה בטווח של שעתיים מניתוח קיסרי היא משמעותית להצלחת ההנקה. במידה והמצב לא מאפשר הנקה דואגים בבית החולים יוספטל לסחוט קולסטרום על מנת להעביר לתינוק כמה שיותר מהר.

ייעוץ הנקה במרפאת הריון בסיכון

בבית החולים יוספטל יש תוכנית הכנה להנקה במרפאת הריון בסיכון. ליולדות שנמצאות בסיכון ללידת פג הידע לגבי הנקת פגים והנקה בכלל יכול להיות מאוד שימושי. המידע שניתן בהכנה להנקה יכול לסייע במתן 100 אחוז חלב אם לפגים.

 

חסרונות

צוות יועצות ההנקה

בבית החולים אין משמרות ליועצות הנקה שאינן אחיות מופקדות (אחראיות על המחלקה מבחינה סיעודית). חשוב שמשרד הבריאות ידאג לתת לבית החולים היחיד באזור, שהוא בעצם אפשרות הבחירה היחידה של יולדות אילת והסביבה, יותר תקציב בתחום ההנקה.

 

הכשרת צוותי בית החולים

חשוב שיהיו יותר הכשרות לצוות בנושא ייעוץ הנקה, בין אם יהיו יותר אחיות שישלחו לקורס על בסיסי בתחום ההנקה או יותר רופאות שישתתפו בקורס האיגוד לרפואת הנקה. יש אפשרויות רבות להעשרת הידע של הצוות בתחום ההנקה גם אין אין תקן ליועצת הנקה ממש. חשוב גם שכל צוות האחיות יעבור יום בנושא הנקה לפחות פעם בשנה כדי להתעדכן במידע בנושא.

 

סורוקה

tavTeken-02.png

בית החולים סורוקה זכה לטיפה אחת מתוך חמש במדד ההנקה עם 2 מתוך 15 נקודות. בית החולים דורג רק על פי סקר היולדות מכיוון שלא רצו לשתף מידע לגבי מערך ההנקה שלהם. תוכלו לראות את פירוט הנקודות כאן.

בבית החולים כ17,000 לידות בשנה

יתרונות

שמירה על הרצף ההורי

86% מהיולדות בסורוקה שענו על סקר היולדות של התו הלבן מעידות שבילו עם תינוקן באפס הפרדה במהלך כל הלילות של האשפוז בבית החולים. יחסית לבתי חולים אחרים זהו אחוז יפה מאוד. זה מעיד על כך שהצוות מעודד את היולדות להישאר לצד תינוקן וזהו כמובן הדבר הטוב ביותר עבור ההנקה.

הרצאה בנושא הנקה

היולדות בסורוקה היו מרוצות מהמפגש הקבוצתי/הרצאה שניתנה להן בנושא הנקה. בהרצאה בנושא הנקה שניתנת במהלך האשפוז ניתן להעביר הרבה מידע חשוב ליולדות ולהכין אותן לאתגרים שלפניהן.

 

חסרונות

חדר הלידה

46% מהיולדות שענו על הסקר וילדו בסורוקה שתינוקן נולד בריא ובמועד מעידות שלא הציעו להן סיוע בהנקה בחדר הלידה. סיוע בהנקה בשעה הראשונה שלאחר הלידה הוא מאוד משמעותי. 87% אחוז מעידות שלא הציעו להן לסחוט קולוסטרום ו41% מעידות שלא הציעו להן להניח את תינוקן במגע עור לעור.

ייעוץ הנקה

כ 20% אחוז מהיולדות בסורוקה בסקר התו הלבן העידו שלא ראו כלל יועצת הנקה. מאלו שקיבלו ייעוץ הנקה 43% לא היו מרוצות ממנו, מתוכן כ 18% היו מאוד לא מרוצות מייעוץ ההנקה. 51% מהיולדות הרגישו שליועצת הנקה לא היה מספיק זמן לסייע להן.

פורמולה

68% אחוז מהיולדות שתינוקן נולד בריא ובמועד בסורוקה העידו בסקר התו הלבן שתינוקם קיבל פורמולה בבית החולים. אלו אחוזים גבוהים ביותר. מתן פורמולה משנה את הפלורה של קיבת התינוק בצורה שפוגעת בחיסוניות שלו וגם פוגעת בהנקה בשלל דרכים. זה בלתי נתפס ש קרוב ל70% מתינוקות בריאים שנולדו במועד יקבלו פורולה בבית החולים.  

סורוקה

הרשמי לניוזלטר להניק

Congrats! You’re subscribed

bottom of page