תחשבו טוב טוב לפני שאתם פונים לייעוץ שינה

מדריך ההנקה השלם

כלי ליועצות הנקה ואימהות

הכנה להנקה

באחת מקבוצות האימהות שהיו חבל ההצלה שלי בימים שאחרי הלידה, הגיעה יום אחד לבקר יועצת שינה כדי לדבר על שנת תינוקות ולתת כמה טיפים. כשערערתי על אחת מהאמיתות שלה, היא הזדעקה בקול מלא חשיבות עצמית "בשביל מה למדתי חצי שנה??" פה חשדתי. 

 

כאמא עייפה שכל כך רצתה שהגוזלית הקטנה שלה תיתן לה קצת לישון לא התייאשתי והחלטתי לחפש אדם מקצועי בתחום השינה עם אחד מהתארים המוכרים לנו, אם אין גוף רשמי שמכשיר אנשי מקצוע בתחום השינה, נלך לפי המוסכמות שכן קיימות- לדוגמא התואר MA.

 

כך קרה שהגעתי לאחת הפגישות הטראומטיות ביותר שהיו לי בנושא ההורות. אני ובעלי קבענו פגישה עם גברת שהיא שם דבר בנושא השינה בעלת התואר MA, עם אתר מרשים ומלא בהמלצות.

המומחית אמרה לי שאני הופכת את הבת שלי לנכה אם אני מאכילה אותה בלילה בגיל שלושה חודשים. היא המשיכה להסביר לנו שנכות היא תלות וכל עוד הקטנה תלויה בשד שלי כדי להירדם יש לה נכות. יצאנו משם מבולבלים ופגועים.

 

בסוף, המסע שלנו לקח אותנו לפסיכולוג קליני שהוא גם מומחה לשינה. יועץ השינה שבו יכול היה לדבר על שיטת החמש דקות או להגיד לנו להסיר גורמי תלות, אבל הפסיכולוג שבו (זה שלמד 7 שנים לפני שנתנו לו לטפל במישהו באופן עצמאי) אמר לנו משהו שנשאר אתנו מאז. הוא ייעץ לנו להחליט על תכנית שתהיה הכי נכונה עבור המשפחה שלנו ולדבוק בה.

אני למדתי לסמוך על האינסטינקטים שלי ובחרתי בדרך שהיתה נכונה לי. היום יש לי כבר שתי גוזליות שישנות כל הלילה (טפו טפו טפו חמסה שום בצל).

לאחרונה העובדה כי תחום ייעוץ השינה הוא פרוץ הפכה לסכנה של ממש כששני תינוקות מתחת לגיל חודש הגיעו לחדר המיון בגלל ייעוץ שינה שמטרתו הייתה לגרום להם לישון לילה שלם. התינוקות התייבשו והזדקקו לאינפוזיה. 

 

שימו לב! אני לא נגד השימוש בשירות של ייעוץ שינה. יש אנשים בתחום הזה שהם מקצועיים ופועלים לאור המחקר העדכני. אני מבקשת רק לחשוב טוב טוב לפני התחלת התהליך, להכיר את כל העובדות ולבחור באדם הנכון עם ההכשרה המתאימה (תעודה מגוף רשמי שנותנת לו את האישור לטפל ולייעץ, בדרך כלל רופאים או פסיכולוגים).

אתם עייפים, מאוד. כל מה שאתם רוצים זה שנת לילה טובה, כדי להיות הורים טובים. השנה הראשונה של תינוק היא אולי המאתגרת ביותר בחיים עבור ההורים. אז ברור שתקשיבו לכל מי שיציע לכם פתרון. העובדות שאספתי כאן נטועות עמוק במחקרים עדכניים והן יכולות לעזור לכם לשאוב כוח מהידיעה שאתם עושים לתינוק שלכם שירות אדיר בכך שאתם נענים לצרכים שלו. העובדות האלו יראו לכם שהשינה תגיע ושזהו מצב זמני בלבד.  

 

 

1. יותר מ 80% מהתינוקות מתעוררים בלילה בגילאים 6-12 חודשים

מחקר שנעשה בארצות הברית על ידי מחלקת בריאות הציבור האמריקאית מצא שרובם המוחלט של התינוקות ממשיכים להתעורר בלילה עד גיל שנה לפחות, בין אם הם מקבלים הזנה כלשהי בלילה ובין אם לא. בנוסף לכך במחקר אחר 8 מתוך 10 אימהות דיווחו שהן מאכילות את התינוק שלהם לפחות פעם בלילה גם בגילאים אלו.

 

2. תינוקות צריכים לאכול בלילה, אין קשר בין אופן ההזנה לדפוסי השינה. 

בחודשים הראשונים האכילה בלילה חיונית להתפתחות התינוק. הוכח במחקרים שהקיבה של התינוק קטנה ומתרוקנת במהירות. גמילת לילה ושינה למשך כל הלילה הן אבני דרך התפתחותיות וכל ילד מגיע אליהן בזמן אחר ממש כמו הליכה או דיבור. גם אם לא תעשו כלום בסופו של דבר הילד שלכם ישן כל הלילה. ילדים נגמלים מאכילה בלילה ללא קשר למקום השינה (בלינה משותפת או במיטה נפרדת). בנוסף, הוכח שאין קשר בין מה שהתינוק אוכל (פורמולה או הנקה) או כמה הוא אוכל ובין דפוסי השינה שלו. גם תוספת של דייסה לחלב לא תשנה את דפוסי השינה

3. התינוק מעצב את כל התפיסה שלו לגבי העולם בחודשים הראשונים לחייו

פסיכואנליטיקאים מדברים על כך שהתינוק לא מבדיל בין עצמו ובין העולם. הוא עוד לא התוודע לגבולות גופו. הוא לא יודע שיש שד שנותן לו תזונה. יש לו צרכים ואם העולם נענה לצרכיו הוא מפתח ביטחון בעולם. לעומת זאת, אם לא נענים לצרכיו הוא לא רואה את העולם כמקום בטוח. המוח של התינוק ממשיך להתעצב בשנה הראשונה והחוויה שלו משפיעה על המבנה של המוח ועל התפקוד שלו לאורך כל החיים. אם נבחר להתעלם מצרכיו לאוכל וקרבה בלילה אנו עלולים לעצב באופן מאוד מסויים את התפיסה שלו לגבי העולם.   

 

4. מוחו של התינוק רגיש לבכי

כאשר תינוק בוכה משתחררים בגופו הורמוני סטרס. מחקרים הראו שהורמונים אלו משנים את מבנה המוח של התינוק. בכי ארוך וממושך משחרר כמות גדולה של ההורמונים הללו. לכן אנו מתוכנתים ביולוגית להגיב לבכי של תינוק ולהפסיק אותו במהירות האפשרית. 

 

5. תינוקות צריכים עזרה בכדי להירדם

ברחם, התינוק ישן כשאמו זזה והסתובבה במשך היום כיוןן שתנועותיה הרדימו אותו. בלילה, כשהאם נחה הוא התעורר לפעילות. התינוק נולד רגיל לתנועה הזו ויש לו צורך שיניעו אותו כדי להירדם. אם תרדימו את תינוקכם בידיים אין חשש שהוא "יתרגל" לכך - כי הוא כבר רגיל. כל שיטה חדשה שתציגו עכשיו (כמו להירדם בעריסה במצב סטטי) הוא ההרגל החדש(!). תינוקות ישנים במחזורי שינה קצרים (50-60 דקות) לעומת מבוגרים שישנים במחזורי שינה ארוכים יותר (כ- 90 דקות) כאשר התינוקות מתעוררים הם לעיתים זקוקים לעזרה כדי לחזור לישון (תנועה, הנקה, מגע) ולעיתים לא יעברו ממצב של שינה קלה לערות אלא ימשיכו לעוד מחזור שינה. כל התינוקות מסוגלים להמשיך לעוד מחזור שינה וכל התינוקות זקוקים לעיתים לעזרה כדי להיכנס שוב למצב של שינה, תפקידנו להיענות לצורך שלהם.  

6. להתעוררות בלילה יש יתרונות הישרדותיים

תינוקות מתוכנתים על ידי הטבע לישון בצורה שונה ממבוגרים ולהתעורר הרבה. כשאנחנו מנסים לעודד אותם לישון כל הלילה אנחנו עלולים לסכן אותם. תינוק שישן כל כך עמוק שהוא לא ירגיש רעב או תינוק שלא יוכל להרגיש שקר לו, אלו תינוקות ששנתם העמוקה מסכנת אותם. ההתעוררות היא צורך הישרדותי שמבטיח שהתינוק יקבל מענה לכל הצרכים שעולים לו במהלך הלילה.

 

7. להתעוררות בלילה יש יתרונות התפתחותיים

שנת  REM היא מצב שינה קלה שייחודי ליונקים. תינוקות רכים חווים יותר שנת REM בגלל שהיא מתרחשת קרוב למצב הערות והם מתעוררים יותר בלילה. במצב זה המוח מתפתח יותר מאשר בשינה עמוקה. בשנת REM זרימת הדם למוח מוכפלת ונוצרים קשרים עצביים חדשים. לכן מומחים מסבירים שתינוקות שמתעוררים יותר בלילה הם בעלי מוח מפותח יותר (עכשיו אתם אומרים לעצמכם - "אם כך אז התינוק שלי צריך להיות ממש חכם!")   

 

8. אין דבר כזה "הרגעה עצמית"

מטרתם של חלק מייעוצי השינה היא שהתינוק ירגיע את עצמו ויחזור לישון ללא תלות בהורה או בגורמים אחרים. לשם כך נמנעים ממנו גורמי העזרה עד שהתינוק בעצם מתייאש ומפסיק לבקש אותם. התינוק לא למד להרגיע את עצמו, הוא התייאש מכך שצרכיו ייענו.

 

9. אז מתי כן נישן בלילה?

עצם הרעיון של לתת גיל מסוים שממנו אפשר להתחיל לעצב את השינה הוא בעייתי. האם כל התינוקות זהים? ברור שלא. שני תינוקות באותו הגיל יכולים להיות במקומות שונים על ציר ההתפתחות. כל הדברים שנאמרו במאמר זה הם נכונים לגבי תינוקות אפילו בגיל שנה.

למרות זאת אני מסכימה שבשלב מסוים אפשר ללמד את התינוק לישון כמו מבוגר ולהפסיק גם את ההנקה בלילה. איך נדע שהתינוק מוכן? שתי אבני דרך התפתחותיות יכולות להיות רמז לכך שהתינוק מוכן לישון כל הלילה: הליכה ודיבור. כשתינוק מתחיל ללכת אנחנו יכולים להבין שמערכות גופו מתקרבות לרמת בשלות דומה לזו שתהיה לו כילד. כשהדיבור מתחיל אנחנו מבינים שגם המוח הגיע לבשלות מסוימת (אלו הן הדעות שלי, שבהן אני מאוד מאמינה על בסיס נסיוני המקצועי, אך ככל שאני יודעת עוד לא נחקר הקשר בין הליכה, דיבור ועיצוב שינה). בנוסף היכולת של הפעוט להבין דיבור תעזור לנו מאוד להגיע לשינה רצופה.

10. מתי לא כדאי לנסות לעצב את השינה?

הוכח במחקר ישראלי כי תחילת הזחילה משבשת את שנת התינוק ומביאה ליותר התעוררויות בלילה. בקיעת השיניים עלולה לשבש את השינה גם כן. לכן כדאי לדחות את ניסיונות עיצוב השינה לאחר שלב הזחילה (ולפי דעתי אחרי ההליכה כפי שציינתי) ולאחר בקיעת רוב השיניים. תחילת השילוב של מוצקים בתפריט התינוק מביאה גם כן להגברת ההתעוררות בלילה לתקופה מסוימת. מחלות, חיסונים, הזזת השעון ושינויי מזג אוויר יהוו גורמים נוספים אשר ישפיעו על שנת התינוק.

מיה דובינסקי היא יועצת הנקה IBCLC ומנחת קבוצות הורים, מקימת מרכז ההורות זולזו. מדריכת הכנה להנקה ומנהלת אתר Lehanik.com  

השתתפו בהכנת הכתבה: 

תמר דבורי, מדריכת הנקה ומנהלת האתר leda בית לנשים בהריון .

דברת מרציאנו, מדריכת הנקה.

ענת קינן, מדריכת הנקה.

הצטרפי לרשימת התפוצה שלנו

מיה דובינסקי

יועצת הנקה

טלפון: 052-8600526

  • Facebook Clean Grey