top of page

הדבר היחיד שאת חייבת לעשות כדי להגביר את כמות החלב שלך לכל שעות היממה

אם את מרגישה שאת נאבקת בכמויות החלב שלך, בוודאי כבר הספקת ללמוד על שיטות שונות להגברת חלב אם, החל מאכילת עוגיות מיוחדות ועד לתוספי מזון ושלל מאכלים. יתכן שלחלק משיטות אלו השפעה מסוימת על כמויות החלב, אך הן כשלעצמן בוודאי לא יספיקו.

מה באמת מגביר חלב? ובכן, נתחיל בעובדות ובמה שהכי חשוב לדעת על מערכת ייצור החלב - זו מערכת שמבוססת על ביקוש והיצע. כאשר יש יותר ביקוש יהיה יותר היצע.

 

פינוי יותר חלב מהשד בהנקה או בשאיבה, זו הפעולה היחידה שאפשר להגיד עליה בוודאות שהיא מגבירה חלב. אמנם זה לא כיף כמו לאכול המון עוגיות, אבל - זה עובד! מסתבר שהכי טוב לעשות את זה דווקא בלילה משום שאז מתקיימים התנאים האופטימליים בגופך לייצור החלב.

 

אז איך מגבירים חלב בעזרת התבססות על שיטת הביקוש וההיצע?

הוסיפי שאיבה או הנקה בלילה

זו השיטה האפקטיבית ביותר וזו השיטה שיכולה להגדיל את רמת אספקת החלב שלך במשך כל שעות היממה.

נסביר כיצד הקסם מתרחש ומדוע מומלץ להוסיף שאיבה או הנקה דווקא בלילה: פרולקטין הוא ההורמון שעוזר לבנות ולשמר את אספקת החלב שלך. רמת הפרולקטין בגוף האישה המניקה היא גבוהה ביותר בשעות הלילה (בין חצות לשש בבוקר), לכן כל גירוי שהשד מקבל בשעות אלו הוא משמעותי יותר להגברת ייצור החלב. הוספת הנקה או שאיבה בלילה תגרום להגברת אספקת החלב בכל שעות היממה. ברוב המקרים תינוקות בכל מקרה מתעוררים בלילה ויונקים ואז מומלץ להוסיף שאיבה מיד לאחר ההנקה. שאיבת שד ריק מסייעת להגברת אספקת החלב מכיוון שתאי השד הריקים מקבלים גירוי ו"לומדים" שעליהם להגביר את הייצור.

 

הימנעי מכל סוג של אימון שינה

אימוני שינה לסוגיהם שגורמים לך לצפות שהתינוקת שלך תישן לילה שלם ואף לפעול להשגת מטרה זו יכולים לפגוע בכמויות החלב שלך. תינוקות מתחת לגיל שנה ולעיתים גם מעל גיל שנה מתעוררים באופן טבעי בלילה לצורך יניקה. כאשר התינוקת מפסיקה להתעורר, הנקות הלילה פוחתות וכמות החלב פוחתת לאורך כל היממה. לכן חשוב ביותר שהתינוקת שלך תמשיך להתעורר בלילה לינוק.  זכרי: אם את רוצה לשמור או להגדיל את היצע החלב שלך למשך כל שעות היממה, הקפידי לשאוב פעם אחת במהלך הלילה, גם אם את מניקה. שאיבה לאחר הנקה במהלך שעות הלילה צפויה להגדיל משמעותית את היצע החלב שלך.

השתמשי במשאבה טובה

אמרנו שחשוב להניק באמצע הלילה כדי לשמור על היצע חלב גדול, ואם את רוצה להגדיל את כמות החלב מומלץ גם לשאוב במהלך הלילה. חשוב להצטייד במשאבה טובה ונוחה שתיתן לך את ההשפעה המרבית על כמות החלב. באיזו משאבה כדאי להשתמש? משאבה דו צדדית תחסוך לך הרבה זמן שינה, כי היא שואבת משני הצדדים בו זמנית ובשל כך מתקצר זמן השאיבה בחצי. חשוב שלמשאבה יהיה צג דיגיטלי נוח ומואר שתוכלי להביט בו בחטף בשעת הלילה ולראות מה מצב השאיבה וכמה זמן עבר מרגע התחלת השאיבה. בנוסף חשוב שהמשאבה תהיה קטנה ושקטה ותוכלי להשתמש בה בכל מקום בבית. בסקר המשאבות שערכנו לאחרונה, מצאנו שהמשאבה שעונה על כל הפרמטרים הללו והיא במחיר הנוח ביותר, היא המשאבה הדו-צדדית של לנסינו. את מוזמנת לקרוא עוד על סקר המשאבות שלנו (לינק).

אם את נאבקת בכמויות חלב היוועצי באנשי מקצוע

לעיתים כמות חלב תקינה לא מתבססת כאשר יש בעיה בהנקה, למשל חיבור לא תקין של התינוק לשד, לשון קשורה או ניהול הנקה לא נכון. פגישה עם יועצת הנקה מוסמכת IBCLC תוכל לעזור לך לאבחן ולטפל בכל בעיה כזו ובכך להגביר את כמות החלב שלך.

הגברת כמות החלב נראית לעיתים כמשימה בלתי אפשרית כאשר את כבר מרגישה שאת "נמתחת" מעבר לגבול היכולת שלך. לכן חשוב שתשקיעי את המאמצים שלך דווקא בשיטות שהוכחו כאפקטיביות ותמקדי את משאבי הנפש שלך ואת וכוחותייך. אם את יכולה לבחור רק פעולה אחת להגברת החלב בחרי להוסיף שאיבה אחת בשעות הלילה.

הרשמי לניוזלטר להניק

Congrats! You’re subscribed

bottom of page