top of page

מכשיר חדשני מפיג את המסתורין סביב התבססות ההנקה

מיילי סורק לחלב אם

כאמא מניקה (שהתאהבה בעניין כל כך שהפכה ברבות הימים ליועצת הנקה) שמעתי אינספור פעמים משפטים כמו "אל תתני לתינוקך מוצץ לפני שההנקה תתבסס", "תוכלי להתחיל לשאוב חלב כאשר ההנקה תבסס". כל אמא רוצה להרגיש את הביטחון שההנקה שלה עלתה על דרך המלך ועוד יותר מכך היא רוצה לתת מוצץ ואולי אפילו לצאת לאיזה סיבוב מסביב לבלוק ולהיזכר איך זה מרגיש לנעול נעליים. אבל בסופו של יום מה עומד מאחורי צמד המילים הנחמד התבססות ההנקה?   

עד כה ניתן היה לזהות את התבססות ההנקה בעיקר על פי סימנים חיצוניים אצל התינוק והאם המניקה. הסימנים לא חד משמעיים ובטח לא היו עניין של מדע מדוייק. לשמחתן של מניקות באשר הן, שתי נשים מניקות (ברור שמניקות מאחורי העניין, הרי מחקרים מוכיחים שהנקה מעלה את היכולת הקוגנטיבית של אמא) המציאו מכשיר שיאפשר הגדרה ומעקב מדוייק על תהליך התבססות החלב.  

כחובבת טכנולוגייה שקשורה בהנקה התאפשר לי להיות מהמשתמשות הראשנות בסורק הידני ובאפליקצייה המלווה אותו. התחלתי לקחת אותו למפגשי ייעוץ ההנקה ולתת בעזרתו את המבט המדעי לגבי השלב שבו תהליך ביסוס החלב נמצא. שמחתי מאוד שיש לי עוד דרך לחזק את הביטחון של אימהות טריות ביכולת שלהן להזין את תינוקן.    

המדע והמסתורין מאחורי תהליך ההתבססות של חלב האם

כבר משבוע 16 להריון מיוצר בשד החלב הראשוני, שנקרא קולוסטרום. הקולוסטרום מותאם בדיוק לתינוק בימים הראשונים לחייו. הוא עשיר בנוגדנים וגם, וזו נקודה משמעותית, במלחים. אם נטעם את הקולוסטרום נגלה שהוא למעשה מלוח.   

עם יציאת השילייה מתחיל תהליך הורמונאלי של הפיכת הקולוסטרום לחלב בשל. החלב הבשל לבן וזורם יותר מהקולוסטרום, טעמו מתקתק. במידה והשד קיבל מספיק גירוי, על ידי יניקה של התינוק או שאיבה במשאבה חשמלית, סביב היממה השלישית עד חמישית נוכל לראות את נפח החלב עולה ומתאים את עצמו לצרכים ההולכים וגדלים של התינוק. אם לא היה מספיק גירוי לשד, לרוב נראה עיכוב בכניסת החלב הבשל. לאחר היממה החמישית ייצור החלב נהיה תלוי יותר ויותר בגירוי שהשד מקבל. 

לבסוף, אם הכל מתקדם כשורה, סביב גיל שלושה שבועות יהפוך החלב לחלב בשל וההנקה תתבסס. מכאן ואילך יהיה החלב זמין לתינוק בשד וישתחרר ממנו כאשר גירוי לפטמה יעביר מסר למוח לשחרר חלב.

4b.jpg

מכשיר מיילי- ביופידבק אישי לגבי תהליך התבססות החלב שלך

מכשיר מיילי פותח בישראל על ידי מעבדות מיימילק, מרכז חדשנות מומחה בבדיקות חלב אם. המפתחות של מיילי הן מדעניות שהן גם אימהות מניקות, דר' רביד שכטר-אושפיזין ודר' שרון הרמתי. דרך המעבדות הן הכירו אלפי אימהות מניקות ושמו לב למה שגם מחקרים מראים- חוסר ביטחון בהנקה הוא סיבה מרכזית לנטישת ההנקה. הן החליטו לפתח מכשיר שיעזור לאימהות לקבל ביטחון בהנקה שלהן ולזהות בעיות שעלולות לפגוע בהנקה מוקדם כשעוד ניתן לפתור אותן בקלות.

אז איך זה בעצם עובד? אמא סוחטת כמה טיפות של חלב לתוך סורק ידני קטן, את הערך שקיבלה היא מזינה לאפליקצייה ומקבלת מידע לגבי תהליך התבססות החלב בזמן אמת.

כשאני רואה איך אמא מגיבה כשהיא רואה שהחלב שלה מבוסס לחלוטין זה תמיד רגע מרגש בייעוץ. אני מיד רואה כמה היא היתה זקוקה לגושפנקא, לאישור שחור על גבי אפליקצייה (או ירוק במקרה הזה) שהיא עשתה את הכל נכון. מצד שני אם אני עולה על בעיה או שהמכשיר מאשש את החששות שלי שיש בעיה זה גם דרך להראות לאמא בדרך ברורה ואובייקטיבית את מה שאני רואה בעיניים של אשת מקצוע.  

כיצד המערכת נותנת פידבק לגבי החלב? ככל שההנקה מתבססת כך יש פחות כניסה של מלחים אל החלב (ולכן טעמו נהיה מתוק). הסורק דוגם את רמת המלחים שבחלב ומתרגם אותם למספר אשר מופיע על הצג. האפליקצייה משווה את הערכים שנסרקו לבסיס נתונים נרחב של אימהות מניקות. כך היולדת עוקבת אחרי התקדמות תהליך ביסוס החלב ורואה אם מתחילה להתעורר בעיה. אפשר להתחיל לסרוק כבר מהטיפות הראשונות לאחר הלידה ולקבל סטטוס יומי ומיידי על ההתקדמות התהליך.

3.jpg

לראות את החלב שלך מתפתח עם תינוקך- און ליין

אחד מהיתרונות המשמעותיים לסריקה ומעקב מיום הלידה היא האפשרות לזהות גורמי סיכון לכמויות חלב נמוכות ולמנוע מראש מצב שכזה. האפליקצייה ויועצת ההנקה שמחוברות אליה יכולה לכוון את האם לפעולה שעליה לנקוט כדי למנוע בעיות באספקת החלב על בסיס השגרה והרכב החלב האישי שלה. 

לפעמים כשאני משתמשת במיילי עם אמא מניקה אני רואה ששד אחד לא מתקדם כפי שהייתי מצפה בתהליך ביסוס החלב, כך אני יכולה להציע לה דרכים ממוקדות לקידום משק החלב שלה באותו הצד. לפעמים המכשיר מסב את תשומת הלב לבעיה מוקדם יותר מהתינוק. ללא המכשיר תוך כמה ימים התינוק היה מתחיל לסרב להתחבר לצד הזה ורק אז היינו מבינים שיש בעיה.  

במעבדות מיימילק הבינו שלא נכון שהמניקה תישאר לבד מול אתגרים בביסוס החלב ולכן דרך האפליקציה היא יכולה לקבל פידבק של יועצת הנקה על תהליך התבססות החלב שלה. היועצת יכולה להשתמש במידע המדוייק שהיא מקבלת כדי לכוון אותה בצורה הטובה ביותר.

Baby Breastfeeding

קהילת מתנסות מכשיר מיילי בישראל     

לאחר תקופה ארוכה שהמכשיר שימש יועצות הנקה, כעת יהיה המכשיר זמין במהדורה מוגבלת לנשים מניקות ויאפשר להן לקבל בעצמן מידע חשוב והכוונה לגבי ההנקה שלהן. אישה תוכל כבר מרגע הלידה לשדר לי או ליועצת הנקה שתבחר את המידע לגבי החלב שלה וגם לקבל טיפים טובים מהאפליקצייה עצמה. מיימילק, החברה המפתחת את המכשיר מזמינה נשים בהריון להצטרף לקהילת המתנסות של המכשיר ללא תשלום.

אם את בהריון בשבועות מתקדמים את מוזמנת לתת להנקה שלך את ההתחלה הטובה ביותר, להיות מודעת לתהליך שקורה בגופך ולהשפיע עליו בזמן אמת. לחצי כאן כדי להצטרף לקהילת המתנסות. במהדורה הנוכחית האפליקצייה מתאימה רק למכשירי אייפון והיא זמינה רק בשפה האנגלית. 

0528600526

מיה דובינסקי יועצת הנקה 
  • Facebook Social Icon

הרשמי לניוזלטר להניק

Congrats! You’re subscribed

bottom of page