top of page

בתי חולים במרכז הארץ

איכילוב

tavTeken-04.png

בית החולים איכילוב זכה לשלוש טיפות במדד ההנקה עם 18 מתוך 30 נקודות. תוכלו לראות את פירוט הניקוד כאן.

 

באיכילוב כ 12,000 לידות בשנה.

יתרונות 

צוות יועצות ההנקה

מכל בתי החולים בארץ לבית החולים איכילוב יש את מערך ייעוץ ההנקה הגדול ביותר. איכילוב הוא בית החולים היחיד בארץ בו יש יועצת הנקה שאינה אחות מופקדת (אחות שבתפקיד סיעודי) בכל מחלקה במשך כל ימות השבוע, בוקר וערב, כולל שישי ושבת (מלבד הפגייה). ניכר כי בית החולים משקיע משאבים רבים בהרחבת מצבת כוח האדם של יועצות ההנקה (המצב עוד רחוק שנות אור מהסטנדרט האמריקאי יש לציין, אך בהחלט הצוות הנרחב ביותר שקיים בארץ).

חדר הלידה

נראה שבחדרי הלידה של איכילוב מכירים בחשיבות הסיוע בהנקה בשעתיים הראשונות שאחרי הלידה ויש, על פי סקר היולדות, אחוזים יפים של סיוע בהנקה בחדר הלידה ממש, של ביצוע עור לעור וכן של סחיטת קולוסטרום.

לשון קשורה

באיכילוב הקימו מרפאה ייחודית שנותנת שירות בתחום הפה והלסת לתינוקות מאושפזים. במרפאה ניתן לטפל במהירות במקרים של לשון קשורה לפני שהדבר יפגע קשות בהנקה.

שדה קליני

איכילוב הוא שדה קליני בו מתקיים קורס מדריכות הנקה ויועצות רבות עושות בבית החולים את שעות ההתנסות שלהן.

תנאים נאותים למלווה ליולדת

באיכילוב הפנימו את החשיבות של התייחסות למלווה שמגיע/ה עם היולדת כחלק חשוב במערך התמיכה בהנקה. המלווה מוזמנ/ת להישאר לצד היולדת בכל שעות היממה ואף מקבל/ת תנאים נאותים לשם כך.

חסרונות

תחום השאיבה

איכילוב הוא בית החולים היחיד (כמעט) בארץ בו יולדת שזקוקה לכך לא תקבל ערכה לשאיבה במשאבות בית החולים, אלא תאלץ לקנות אחת בחנות בקניון הסמוך.בבית החולים קיימות משאבות מעולות אך כל יולדת צריכה ערכה סטרילית משלה על מנת שתוכל להשתמש בה. בבית חולים אחרים מחלקים את הערכה הזו. הצורך לרכוש את הערכה פוגע ביולדות שזקוקות לשאיבה מיידית ואין מלווה לצידן וגם ביולדות מרקע סוציו אקונומי נמוך. לאחרונה ישנן כמה ערכות זמינות לחלוקה בסופי שבוע כשהחנויות סגורות. באופן כללי הנוהל הדורש מהיולדת לשלוח אדם אחר לקנות עבורה סט לשאיבה בחנות רחוקה הוא מסורבל ומוריד את הסיכוי שהיולדת תשאב במקרה הצורך. כפי שבית החולים לא שולח את היולדות לרכוש פורמולה בבית המרקחת כך לא סביר שישלח אותן לקנות ציוד שאיבה שהוא קריטי להאכלת התינוק במקרים מסויימים. 

פגייה

שעות ייעוץ ההנקה בפגיה של איכילוב נמוכות משמעותית משאר המחלקות, היות וזו מחלקה בה דווקא יש חשיבות עליונה לחלב אם עבור הפגים חשוב שישפרו את העניין. בנוסף אין הקפדה מספיקה על חשיבות הנחת הפגים עור לעור לפחות פעם ביום. לאחרונה נעשה מאמץ להוסיף משמרות ייעוץ הנקה בפגייה ויש יועצת 3-4 פעמים בשבוע. 

תמ"ל

בבית החולים לא מנחים את אחיות התינוקייה להאכיל על פי הכמות המומלצת ליממה אלא עד לשובע, דבר אשר עשוי לפגוע בהנקה ואיננו נהוג ברוב בתי החולים. בנוסף, ההורים מקבלים הנחיות להאכלה אך לא מקבלים חלב מדוד בבקבוק, מה שיכול לגרום לבלבול ולהאכלת יתר.

הכשרת צוות בית החולים בנושא הנקה

ניתן היה לצפות שכל רופאי הילדים והנשים יעברו קורס בתחום ההנקה שניתן על ידי איגוד רופאי ההנקה וכן שלפחות שליש מצוות בית החולים ליולדות יעבור הכשרה בייעוץ הנקה.

אסף הרופא

tavTeken-03.png

בית החולים אסף הרופא זכה לשתי טיפות במדד ההנקה עם 6 מתוך 15 נקודות. תוכלו לראות את פירוט הניקוד כאן.

באסף הרופא כ 8,000 לידות בשנה

 

יתרונות

סחיטת קולוסטרום (חלב ראשוני) בחדר לידה

יחסית לבתי חולים אחרים, באסף הרופא אחוז גבוה מהיולדות (25%) העידו שהציעו להם לסחוט קולוסטרום (חלב ראשוני) בחדר לידה. סחיטת קולוסטרום בחדר לידה, במיוחד במקרים בהם התינוק לא יונק בחדר לידה מסייעת לביסוס חלב מהיר יותר ולהתחלה טובה להנקה.

 

הדרכה קבוצתית

כל היולדות שנשאלו היו מרוצות מהדרכת ההנקה הקבוצתית או מההרצאה לגבי הנקה שהעבירו להן באסף הרופא. 46% מהיולדות היו אפילו מרוצות מאוד.

עור לעור

70% מהיולדות שענו על סקר התו הלבן העידו שבבית חולים אסף הרופא הציעו להן להניח את תינוקן עליהן במגע עור לעור לאחר הלידה. אלו אחוזים גבוהים במיוחד! מגע עור לעור תורם מאוד לאם ולתינוק לאחר הלידה ויש לו השפעה טובה על מדדים רבים.

   

 

חסרונות

תמ"ל

לבית החולים יש אחוזים גבוהים יחסית (על פי סקר היולדות) של מתן תמ"ל לתינוקות בריאים שנולדו במועד. אמנם מתן התמ"ל נמצא גם באחריות ההורים אך יש משמעות גם לאופן ההתייחסות של בית החולים לעניין זה. 56% מהתינוקות הבריאים שנולדו במועד לאימהות שענו על הסקר לגבי אסף הרופא קיבלו תמ"ל בבית החולים.

 

ייעוץ הנקה

16% מהיולדות שענו על הסקר אמרו שלא ראו יועצת הנקה. 30% מאלו שקיבלו ייעוץ הנקה לא היו מרוצות ממנו. 61% מהעונות על הסקר הרגישו שליועצת ההנקה לא היה מספיק זמן לסייע להן.

 

מלווה ליולדת

בחלק מחדרי מחלקות היולדות באסף הרופא אין תנאי לינה נוחים למלווה ולכן אין ממש אפשרות שישאר עם היולדת בשעות הלילה. אפשרות הישארות של מלווה ליולדת הוא משמעותי גם במקרים שהיולדת ניידת אך זקוקה לתמיכה נפשית ואחרת על מנת לקדם את ההנקה.  

שמירת הרצף ההורי

33% מהיולדות שענו על הסקר לגבי אסף הרופא העידו שתינוקן נשאר לילה בתינוקייה על אף שלא היה זקוק להשגחה רפואית.

אסף הרופא

ביילינסון

ביילינסון
tavTeken-05.png

בית החולים ביילינסון זכה לארבע טיפות במדד ההנקה עם 20 מתוך 30 נקודות, ניתן לראות את הפירוט כאן

בבילינסון 8,000 לידות בשנה.

יתרונות

סחיטת קולוסטרום (חלב ראשוני) בניתוחים אלקטיביים

בבילינסון מקפידים על סחיטת קולוסטרום לפני ניתוחים אלקטיביים על מנת לקדם את התבססות החלב לאחר הלידה וכן על מנת שיהיה קולוסטרום להאכיל את התינוק מיד עם לידתו. בנוסף סוחטים קולוסטרום בחדר ההתאוששות במידה והמצב הרפואי של היולדת מאפשר זאת.

תנאי לינה לאימהות שתינוקן מאושפז והן משוחררות

בית החולים ביילינסון רואה חשיבות במניעת ההפרדה בין אם ותינוק כשהאם השתחררה לפני התינוק. בבית החולים מאפשרים כנוהל את הישארות האם ללון בטרקלין היולדות. יש חשיבות אדירה להצלחת ההנקה לאפשרות להישאר לצד התינוק המאושפז גם בשעות הלילה ולהמשיך את ההנקה על פי דרישה.

השתלמות לכל צוות אחיות האגף בנושא הנקה

בית החולים מקפיד לרענן את הידע של אחיות האגף בנושא הנקה לפחות פעם בשנה. על ידי הרצאות עדכון בישיבות הצוות וכן התלוות ליועצת ההנקה ליום פרקטיקה.

 

חסרונות

טיפול אור באפס הפרדה

בבילינסון לא ניתן לקחת את מנורות הפוטו לחדר בכל המחלקות. כאשר אם מופרדת מתינוקה לא מתאפשרת הנקה לפי דרישה מכיוון שהאם איננה רואה את הסימנים המוקדמים לרעב שהתינוק מראה. נקודה זו חשובה על מנת למנוע את הנזק הפוטנציאלי להנקה בטיפול אור לצהבת.

צוות יועצות ההנקה

בכל בוקר יש רק שתי יועצות מעל הסידור לכל המחלקות ואין יועצת מעל הסידור בערבים. יש חשיבות גדולה לכך שהאחות המופקדת תהיה בעצמה יועצת הנקה אך חשוב להכיר בעומס העבודה הקיים על אחות מופקדת ובחשיבות של הקדשת זמן ייחודי לייעוץ הנקה, דבר מצריך עוד צוות שאיננו מופקד על תפקידים אחרים באותה עת.

הנקה בחדר התאוששות לאחר ניתוח קיסרי

בבית החולים לא מתאפשרת הנקה מייד לאחר הניתוח בחדר התאוששות. ההנקה בשעה הראשונה לאחר ניתוח קיסרי משמעותית להתקדמות של ההנקה במיוחד אל מול האתגרים הכרוכים בהנקה לאחר ניתוח קיסרי.

וולפסון

וולפסון
tavTeken-01.png

בבית החולים וולפסון לא היו מעוניינים לחשוף פרטים לגבי מערך ייעוץ ההנקה ואין מספיק מידע מסקר היולדות לגביהם. ילדת בוולפסון השנה? אנא עזרי לנו להכניס את בית החולים לדירוג ומלאי את הסקר

מעייני הישועה

מעייני הישועה
tavTeken-05.png

בית החולים מעייני הישועה זכה לארבע מתוך חמש טיפות במדד ההנקה עם 20 מתוך 30 נקודות תוכלו לראות את פירוט הניקוד כאן.

בבית החולים כ 15,000 לידות בשנה

יתרונות

מקדשים את השעה הקדושה

בבית החולים מעייני הישועה השעה הראשונה שאחרי הלידה מקבלת חשיבות עליונה. בחדרי הלידה מוודאים שכל יולדת שמצבה הבריאותי ומצב התינוק מאפשר זאת תניק בתוך שעה מהלידה. במידה שלא מתאפשרת הנקה דואגים לסחיטת קולוסטרום. הנקה או סחיטת קולוסטרום בשעה הראשונה תורמת מאוד להתבססות ההנקה.

השעה הקדושה גם בניתוחים קיסריים

גם בחדר ניתוח דואגים במעייני הישועה שתהיה הנקה או סחיטת קולוסטרום בשעה הראשונה שהיא בחשיבות עליונה בעיניי צוות בית החולים. לא בכל בתי החולים הדבר מתאפשר ונפלא לראות שזה אפשרי ומתקיים במעייני הישועה.

מדידת תמ"ל

מעייני הישועה הוא מבתי החולים היחידים בארץ שמודדים את התמ"ל שניתן להורים, במקום לתת להם בקבוק שלם עם מנה גדולה מדי לגיל התינוק. מדידת התמ"ל מונעת האכלת יתר שעלולה לפגוע בהנקה ובקיבה של התינוק.

קולוסטרום לתינוקות בטיפול אור

בבית החולים שמים דגש מיוחד על כך שתינוקות בפוטותרפיה לא יקבלו תמ"ל במידת האפשר אלא קולוסטרום, החלב הראשוני, שתורם מאוד לבריאות התינוק. יש לכך חשיבות גדולה בקידום ההנקה שלעיתים נפגעת בגלל הטיפול.

 

חסרונות

צוות יועצות ההנקה

בית החולים מטפל במספר יולדות גדול לשנה ויכול להינות מהקצאה נוספת של תקנים לייעוץ הנקה על מנת לתת שירות מיטבי לכמות הגדולה של היולדות. יחסית למספר היולדות אין כמות גדולה של יועצות במשמרת בבית החולים בבוקר ובערב. יש יועצת בכל מחלקה בכל משמרת מלבד הלילה, ניתן להניח שהיא עמוסה מאוד.

כשיש בית חולים שמשרת כל כך הרבה יולדות בשנה מן הראוי שיקבל תוספת תקנים לשירות שיותר מ 95% מהיולדות זקוקות לו על פי סקר היולדות.

חלוקת מוצצים

חלוקת מוצצים לתינוקות עלולה לפגוע בהנקה וייטב אם מנהג זה יופסק בכל בתי החולים בארץ. גוף הידע בנושא נרחב ואין וויכוח שעדיף לא לתת מוצץ עד לאחרי התבססות ההנקה. 

לניאדו

לניאדו
tavTeken-03.png

בית החולים לניאדו זכה לשתי טיפות במדד ההנקה עם 12 נקודות מתוך 30. תוכלו לראות את פירוט הנקודות כאן.

בבית החולים לניאדו כ 6,900 לידות בשנה.

יתרונות

מענה בנושא הנקה לכל בית החולים

בבית החולים לניאדו מושרשת ההבנה כי יש עם מי להתייעץ בנושאים הקשורים להנקה. אנשי צוות מכל בית החולים שולחים שאלות בנושא הנקה לקבוצת ווטס אפ מיוחדת בה ניתן לקבל מענה בכל שעות היממה מיועצת הנקה מוסמכת.

צוות יועצות ההנקה

בלניאדו יש כיסוי של יועצת הנקה בוקר וערב שבעה ימים בשבוע. זוהי רמה גבוהה של שירות תמיכה בהנקה יחסית לבתי חולים אחרים. מבחינת כמות יועצות ההנקה זה עדיין לא עומד בסטנדרטים בינלאומיים אך בכל זאת יש לציין את לניאדו לטובה בעניין זה.

שאיבת חלב אם

בלניאדו מחלקים סטים של משאבות ידיניות במקרה שאמא צריכה לשאוב במקום בבית החולים שאליו לא ניתן להביא משאבה חשמלית. הרעיון לחלק משאבות ידניות הוא מאוד חכם ויעיל.

 

הדרכות לצוות הרופאים

רופאי ורופאו הילדים, עוברים הכשרות בנושא הנקה מפעם לפעם. עדכון הידע הזה משמעותי על מנת לקדם הנקה בבית החולים.

תנאי לינה לאימהות משוחררות שתינוקן עדיין מאושפז

בלניאדו מבינים שתינוק מאושפז צריך שאמו תישאר לצדו. אם לא ניתן לשחרר את התינוק, מאפשרים לאמא להישאר לישון בבית החולים והיא מקבלת תנאים נאותים לשם כך לפחות לשבוע. כמובן שכאשר אם ותינוק נשארים יחד זה חיובי מאוד לשימור ההנקה במיוחד אצל תינוקות עם קשיים רפואיים.

 

חסרונות

גישה לתינוקייה

בלניאדו ישנן שעות בהן התינוקייה סגורה ולא מתאפשרת כניסת הורים. הסגירה של התינוקייה לשעות מסויימות היא בעייתית מכיוון שתינוקות לא אוכלים על פי שעון וחשוב לתת לאימהות גישה בלתי מוגבלת אל תינוקן. כשאמא לתינוק לא יכולה לגשת אליו זה יכול לעורר רגשות קשים וכן לפגוע בהתקדמות ההנקה.

חלוקת מוצצים

אין סיבה לחלק מוצצים לתינוקות. מחקרים רבים מראים שמוצצים פוגעים בהנקה ואין סיבה לקבוע מראש שתינוק יקבל מוצץ. במידה וההורים מעוניינים הם יכולים לרכוש לעצמם מוצץ. לאור המידע הקיים לגבי מוצצים אין מקום לחלוקה חופשית שלהם בתוך כותלי בית החולים.

הנקה אחרי קיסרי

חשוב שתימצא הדרך לאפשר לאימהות אחרי ניתוח קיסרי להניק או לסחוט קולוסטרום סמוך ככל הניתן למועד הלידה. עיכוב של ההנקה עד להגעה למחלקת היולדות עלולה ליצור פער שקשה להתגבר עליו לאחר מכן.   

מאיר

מאיר
tavTeken-02.png

בית החולים מאיר זכה לטיפה אחת מתוך חמש במדד התו הלבן עם 3 מתוך 15 נקודות. מכיוון שלא רצה לחשוף מידע לגבי מערך ההנקה דורג בית החולים על פי מדד שנבנה על בסיס סקר היולדות. תוכלו לראות את פירוט הניקוד כאן.

בבית החולים מאיר כ 7,500 לידות בשנה.

יתרונות

תמיכה ברצף ההורי

על פי סקר היולדות של התו הלבן, לבית החולים מאיר יש את האחוזים הנמוכים בארץ של תינוקות שבילו לילה בתינוקייה מבלי שהיה להם צורך בהשגחה רפואית. ההשפעות של לילה בתינוקייה על ההנקה ניכרות היטב בסקר ולכן העובדה שבמאיר מעודדים אפס הפרדה ורצף הורי היא ראויה לציון. 90% מהיולדות שילדו במאיר ותינוקן לא נזקק להשגחה רפואית העידו שתינוקן לא בילה לילה בתינוקייה זה נתון מדהים יחסית לבתי חולים אחרים.

זמן המתנה ליועצת

66% אחוז מהיולדות שענו על הסקר וילדו במאיר העידו שלא חיכו הרבה זמן מרגע שביקשו לראות יועצת הנקה ועד שראו אותה. זהו נתון סביר יחסית לבתי חולים אחרים שם זמני ההמתנה יכולים להיות ארוכים על פי דיווח היולדות.

חסרונות

סיוע בהנקה בחדר הלידה

לבית החולים הדירוג הנמוך בסקר היולדות של התו הלבן מכל בתי החולים בארץ בסיוע בהנקה בחדר הלידה. 60% מהיולדות בסקר העידו שלא הציעו להן סיוע בחיבור התינוק לשד בחדר הלידה. לא מפתיע ש86% מהיולדות העידו שלא הציעו להן לסחוט קולוסטרום בחדר הלידה (פעולה שמתרחשת בדרך כלל רק במערך חדרי לידה שמאוד מודע לחשיבות ההנקה בחדר הלידה).

צוות יועצות ההנקה

ניכר שנדרשת השקעה נוספת בתחום ייעוץ ההנקה במאיר. 17% מהיולדות בסקר שילדו במאיר העידו שלא קיבלו ייעוץ אפילו פעם אחת. כ 30% אחוז מהיולדות שכן קיבלו ייעוץ, לא היו מרוצות מהייעוץ שקיבלו (מתוכן כ11% מאוד לא מרוצות). 47% מהיולדות שקיבלו ייעוץ הנקה העידו שלתחושתן ליועצת ההנקה לא היה מספיק זמן לסייע להן.    

קפלן

קפלן
tavTeken-04.png

בית החולים קפלן זכה לשלוש מתוך חמש טיפות במדד ההנקה עם 17 מתוך 30 נקודות. תוכלו לראות את פירוט הנקודות כאן.

 

בבית החולים קפלן יש כ 5000 לידות בשנה.

 

יתרונות

שדה קליני להכשרת יועצות הנקה

בית החולים מעורב מאוד בהכשרת יועצות הנקה ומשמש כשדה קליני ללמידה וביצוע שעות מעשיות של יועצות הנקה בהכשרה. כאשר בית חולים מסייע בהכשרת יועצות הרבה פעמים הדבר מביא לדגש על תחום ההנקה ולעמידה בסטנדרטים טיפוליים גבוהים. הצוות במחלקת יולדות נחשף להכשרה של היועצות ולומד גם הוא. בנוסף יש נסיון לשלוח יותר אחיות לקורס על בסיסי של ייעוץ הנקה מתוך מחלקת היולדות.

שמירה על הרצף ההורי

בבית החולים מעודדים ביות מלא, במידה ותינוק בריא ואמו בריאה מעודדים את האם להשאיר את תינוקה לצדה ולא בתינוקייה. בנוסף ניתן לעשות פוטותרפיה לטיפול בצהבת לצד מיטת האם ואפילו תוך כדי הנקה. בנוסף במידה ואמא משתחררת לפני התינוק מאפשרים לה להישאר במחלקת הנשים לפחות עוד כמה ימים כדי להיות ליד תינוקה.

שאיבת חלב אם

יש דגש על מתן חלב אם לתינוקות ולשם כך ניתן כל ציוד השאיבה הנדרש כולל סטים לשימוש אישי שעוברים סטרליזצייה בין יולדת ליולדת. ניתן להביא משאבה לחדר של יולדת שאיננה ניידת. גם לתינוקות בטיפול פוטותרפיה יש מתן של חלב שאוב כברירת מחדל לפני פורמולה.

 

חסרונות

צוות יועצות ההנקה

בבית החולים אין מספיק משמרות של יועצות הנקה בהשוואה לבתי חולים אחרים. אין יועצת הנקה בערב. אין יועצת הנקה מיוחדת לפגייה. בנוסף לכך לא כל צוות האחיות יועצות הנקה ואפילו לא שליש אז יכול להיות מצב שיולדת לא תקבל סיוע בהנקה בשעות הערב והלילה ותצטרך לחכות למשמרת הבוקר. על משרד הבריאות להוסיף תקנים של יועצות הנקה לקפלן כך שוכלו לפחות לתת כיסוי מלא של יועצת אחת בוקר וערב.

 

הנקה וסחיטת קולוסטרום בחדר התאוששות מניתוח קיסרי

הנקה או סחיטת קולוסטרום מיד לאחר ניתוח קיסרי היא מאוד משמעותית להצלחת ההנקה. לכן חשוב שתהיה אפשרות להניק בחדר ההתאוששות מה שכרגע לא מתאפשר בקפלן.    

תל השומר שיבא

תל השומר
tavTeken-05.png

בית החולים תל השומר זכה לארבע טיפות במדד ההנקה של התו הלבן עם 20 מתוך 30 נקודות תוכלו לראות את פירוט הנקודות כאן.

 

בתל השומר כ 12,000 לידות בשנה.

 

יתרונות

פורצי דרך בתחום התמיכה בהנקה

ההנהלה וצוות האחיות בבית החולים תל השומר הם שהתוו את הדרך בתחום התמיכה בהנקה בבתי החולים בישראל במובנים רבים והעמידו סטנדרט לפיו בתי חולים אחרים קידמו את נושא ההנקה אצלם. הנושא זוכה לחשיבות רבה בבית החולים.

 

השתלמויות לצוות הרופאים

יש דגש בבית החולים תל השומר על העברת המידע העדכני ביותר בתחום ההנקה וחלב האם לרופאים. גם הרופאים הגניקולוגיים וגם רופאי הילדים מקבלים ערכה בנושא עם הגעתם לבית החולים. בנוסף ישנם ימי עיון והשתלמויות שבהן הרופאים מתבקשים להשתתף.

שאיבת חלב אם

בשיבא יש כמות גדולה מאוד של משאבות הזמינות לכל מי שזקוקה להן. אמהות לפגים מקבלות את המשאבה לחדרן כחלק מסטנדרט הטיפול בהן. כל יולדת יכולה לקבל סט לשאיבת חלב במידה והיא זקוקה לכך, ללא תשלום.

מלווה ליולדת

בכל המחלקות בתל השומר ניכרת המחשבה לגבי חשיבות המלווה והנוחות שלו, שמשפיעה על מצבה של היולדת מבחינה בריאותית פיזית ונפשית. המלווה מקבל כורסא שנפתחת למיטה והוא/ היא מוזמנים להישאר לצד היולדת בכל שעות היממה.

חסרונות

צוות יועצות ההנקה

בבית חולים גדול ומשמעותי כשיבא המספק שירות לכמות יולדות גדולה ומוביל דרך בתחום ההנקה, צריכות להיות יותר יועצות הנקה. משרד הבריאות צריך לתת גם כאן כמו בשאר בתי החולים בישראל עוד תקנים לייעוץ הנקה. אפילו שיש יועצת אחת במחלקה בוקר וערב, זה לא מספיק כדי לתת את מלוא תשומת הלב לכל היולדות, במיוחד כשיש מקרים מאתגרים. התחושה שעולה בסקר היולדות היא שליועצות הנקה אין מספיק זמן (בכל בתי החולים). 63% מהנשאלות בסקר היולדות שילדו בשיבא אמרו שלתחושן ליועצת ההנקה היה מעט זמן לעזור להן. 

טיפול פוטותרפיה

במידת האפשר חשוב שתינתן האפשרות בכל המחלקות לקבל טיפול באור לצהבת לצד מיטת האם. הפרדה בין אם ותינוק פוגעת בהנקה וטיפול אור לא צריכה להיות פרוצדורה שתגרום להפרדה. אם המניעה היא טכנית, צריך למצוא דרך להתגבר על העניין. 

 

פורמולה

הגשת בקבוקי פורמולה מלאים להורים היא פתח להאכלת יתר. ההורים לעיתים עייפים, מבולבלים ומוצפים בשעות שלאחר הלידה ועלולים לא להבין את הוראות האחות. הפתרון הוא לתת להם תמ"ל מדוד בבקבוק לפי הכמות שהתינוק אמור לאכול באותה יממה.

הרשמי לניוזלטר להניק

Congrats! You’re subscribed

bottom of page