פוסטים פופולרים

למה רק התינוק שלי לא ישן?

3 דקות קריאה

חזרה לעבודה

 

4 דקות קריאה

Creative Work

התמודדות עם גזים וכאבי בטן אצל תינוקות

הידעת? תינוקות מפליצים בין 13-21 פעמים ביום בממוצע! ברוב המקרים האוויר יצא החוצה מבלי לגרום לתינוק חוסר נוחות. הוא עלול להראות סימני מאמץ בזמן שהאוויר יוצא כמו למשל האדמה בפנים, בכי, התקפלות ותנועה מרובה. כל עוד התינוק חוזר להיות רגוע אחרי הנפיחה, אין ממה לדאוג.

מתי גזים הופכים לבעיה?

כאשר נראה שהתינוק סובל בחלק ניכר של היום, או איננו מצליח לפנות את האוויר בעצמו, יתכן שהגזים גורמים לו לחוסר נוחות מתמשך. חשוב לזכור שישנם הרבה גורמים שיכולים להביא לכך שתינוק בוכה, כשתינוקות בוכים הם מביאים את הרגליים לכיוון הבטן, מתקפלים ומאדימים ולכן הורים נוטים לחשוב שתמיד מדובר בכאב בטן, אך זוהי לא תמיד הבעיה ולכן חשוב לפנות למומחה במידה ותינוקכם סובל.

אם תינוקכם סובל מגזים וכאבי בטן שגורמים לו לחוסר שקט, בכי או קושי בשינה, אתם מוזמנים לפנות אלי לייעוץ ממוקד

מה ההבדל בין קוליק לגזים?

גזים אינם גורמים לקוליק אך שתי התופעות יכילות להיות נוכחות באותו הזמן. קוליק הוא כאב בטן בתינוקות שגורם להם לבכות במשך יותר משלוש שעות ביום יותר משלוש פעמים בשבוע במשך שלושה שבועות ויותר. תינוק עם קוליק צריך להיות במעקב של רופא ילדים.

כיצד ניתן להקל?

בהאכלה בבקבוק, חשוב לדאוג להאכיל בצורה שדומה ככל הניתן לאופן שהנקה עובדת, גם אם התינוק לא יונק. האכלה, איטית, במנח זקוף יחסית עם הפסקות בהן עדיין מבצעים פעולת יניקה אך לא מקבלים מזון, זוהי הדרך הכי טבעית לתינוק לאכול והיא מתאימה יותר למערכת העיכול של תינוקות. אחרי האכלה בבקבוק ישוב להשקיע זמן בהוצאת "גרעפס" לתינוק. הסבר מפורט על כך תוכלו למצוא כאן בסרטון.

בהנקה

הנקה בתנוחות בהן הראש מעל הרגליים (תנוחות פיזיולוגיות, אנכיות), תעזור לחלב לרדת למטה במערכת העיכול בעוד האוויר יעלה למעלה. כך יהיה קל יותר לתינוק לשחרר את האוויר דרך הפה לאחר (או אפילו בזמן) ההנקה. כאשר התינוק נמצא במנח בטן לבטן בזמן ההנקה, יש לחץ עדין על הקיבה והוא יכול להוציא גזים יותר בקלות.

ישנם מקרים בהם לאמא יש עודף חלב או זרם חזק מאוד של חלב שיכול לגרום לגזים וריפלוקס אצל התינוק. ניתן להקל על תופעה זו על ידי ניהול הנקה שונה. על כך יש להתייעץ עם יועצת ההנקה.   

התינוק נחשף למזון שאימו אוכלת ומגיע אל החלב דרך מערכת הדם שלה אחרי שעבר עיכול יסודי. רוב התינוקות אינם רגישים למזון כלשהו ובטח שלא למזונות שנהוג לחשוב שהם גורמים לגזים (כרוב, או תפוזים לדומא). 80% מהתינוקות שרגישים למזון כלשהו רגישים דווקא לחלב פרה. אם תינוק יונק סובל מגזים אפשר לעשות ניתוח של תזונת האם ולראות כיצד ניתן להקל עליו על ידי אלימינצייה של מזונות שסטטיסטית הרבה תינוקות רגישים אליהם. עוד על כך כאן בסרטון.

פינוי פעיל של גזים

תוכלו לסייע לתינוק לפנות גזים ממערכת העיכול על ידי תנועות שמביאות את רגליו לכיוון הבטן (לדוגמא, תנועת אופניים ברגליים, קיפול הרגליים יחד אל הבטן) וכן הנעה של הרגליים מצד לצד.

עיסוי עדין של בטן התינוק יכול גם לעזור.

תנועה היא מאוד יעילה בהקלה על כאבים אצל תינוקות, כאשר תינוקכם חסר נחת נסו להניע אותו בדרכים שונות כגון קפיצה עדינה על כדור פיזיו, טיול בעגלה, טיול במנשא, נענוע עדין מצד לצד.

שאו את התינוק כך שאתם מפעילים לחץ עדין על בטנו, תנוחות כגון נמר על עץ בה הבטן של התינוק מונחת על האמה שלכם, וטפיחות על הישבן יכולות גם לעזור.

תינוקך סובל מגזים? אני יכולה לעזור!

הרשמי לניוזלטר להניק

מיה דובינסקי

יועצת הנקה

טלפון: 052-8600526

  • Facebook Clean Grey