top of page

הנקה תוך כדי טיפול בפעוט

 

כשנולד הבכור שלך היה לך את כל הזמן בעולם להקדיש לו, עד היום את מקדישיה לו כל רגע פנוי את תשומת הלב הבלתי מתפשרת שלך. עכשיו את מצפים לאח או אחות קטנה לבכור. אחת המחשבות שבטח מעסיקות אותך היא איך בדיוק תפני את הזמן להקדיש לו את צומת הלב שהקדשת לבכור? ואיך בדיוק יתפנה זמן להנקה בתוך לוח הזמנים העמוס גם ככה?

 

אז קודם כל קחי נשימה עמוקה, זו תקופה מדהימה וקצרה שתעבור לפני שתהיי מוכנה. ייקח קצת זמן אבל בסוף גם את תהיי מומחית בללהטט בין שניים. כל מה שצריך זה נחישות וקצת הומור עצמי.

 

הנה כמה טיפים שאספתי מאימהות מנוסות (אפילו כאלו שיש להן 4 ילדים ויותר) על הנקה כשיש אח או אחות גדולים מתחת לגיל שש:

 

1. בניית לוח הזמנים על פי הצרכים של הבכור 

אם למשל הבכור מסיים את הגן שלו בשעה 16:00 ניזום הנקה (כן, אפילו נעיר תינוק ישן בסוף הוא יתעורר לבד בשעה הנכונה) בשעה 15:00 כך שעד שמגיע הזמן לצאת לאסוף את האח הגדול, הקטנצ'יק כבר סיים לינוק, החלפנו לו חיתול והוא מוכן ללוות אותנו בפעילות אחר הצהריים של הגדול. אם לא נוח לך להניק בחוץ תכנני רק שהות אחר הצהריים קצרה מחוץ לבית כך שלא תהיי לחוצה. אמהות רבות משתמשות במנשא שמאפשר הנקה תוך כדי הליכה ופעילות, סיכויי ההצלחה של הנקה במנשא תלויות בהעדפת התינוק ובמבנה גופה של האם. בערב נשתדל לסיים עם הקטן לפני נוהל הערב של הגדול וכך נוכל להקדיש לו קצת תשומת לב פרטית.

 

2. הכיני קופסת הפתעות לשעת ההנקה

הכיני קופסא מיוחדת ומרגשת מלאה בצעצועים. השתדלי להכניס לשם דברים חדשים או כאלו שהגדול שלך לא ראה מזמן. כך, כשתהיי מוכנה להניק שלפי את השד וגם את הקופסא המעניינת שהכנת. הגדול יתעסק קצת במשחקים שם וייתן לך להניק בנחת.

 

3. הכיני בעמדת ההנקה ספרים שהגדול שלך אוהב

ליד פינת ההנקה הכיני מאגר של ספרים. כך תוכלי להפוך את זמן ההנקה לזמן איכות עם הגדול.

    

4. היד הפנויה

כבר מההתחלה התחילי להתאמן על תנוחות שישאירו לך יד אחת פנויה. כרית גדולה בשילוב עם כמה כריות קטנות תוכלנה לעזור.

 

5. ספינת הפיראטים

הנקה בשכיבה היא דרך מצוינת לדאוג שתהיה לך יד פנויה. תוכלי לשכנע את הגדול בדרך משחק לא לרדת מהמיטה, אם למשל תחליטו שהמיטה היא ספינה או שטיח קסום. הביאי צעצועים לספינת הפיראטים שלכם ובשעת ההנקה צאו להרפתקה. בשעת ההנקה בשכיבה על הצד אפשר לשחק גם משחק כמו "מה יש על הטוסיק שלי" בו מניח לאמא דברים שונים על הטוסיק והיא צריכה לנחש מה הם 

6. הבייביסיטר האלקטרוני 

הילד הגדול שלך רואה טלוויזיה? יופי. זה הזמן לנצל את פלאי הקופסא המרעישה והצבעונית הזו ולתכנן את זמני הטלוויזיה של הגדול לפי לוח הזמנים של הקטן. לדוגמא אם הילד הגדול יראה אפילו תכנית אחת בשעות הערב, תספיקי גם לקלח את הקטן וגם להכין ארוחת ערב לגדול. תוך כדי שהגדול אוכל תוכלי להניק. עוד אפשרות היא להניק תוך כדי שהגדול רואה טלוויזיה.

 

7. חטיף לזמן ההנקה

זוכרת איך אחרי הלידה הראשונה היית מכינה לעצמך חטיפי הנקה? אז עכשיו תוספי גם קצת בשביל הבכור. הגישי לו משהו שיעסיק אותו לזמן ממושך וכך תוכלי להתפנות להניק.

 

8. תכנית ב'

אל תשכחי להכין לפני ההנקה עוד משחק או פעילות שתוכלי להציע לבכור מבלי שתצטרכי לקום, כחלופה לפעילות הראשונה שהכנת. לדוגמא אפשר להכין על שולחן היצירה בצק וחוברות צביעה. כך כשהגדולה משתעממת מלשבת לידך ולקרוא סיפור היא יכלה לעבור בקלות לפעילות אחרת מבלי שתקומי מהספה.

  

9. התארגני עם עזרה

אם מתאפשר לך השתדלי לארגן עזרה לשעות בהן את אמורה להיות לבד עם הילדים הגדולים והתינוק החדש. אם אין עוזרים זמינים ומתאפשר לך כלכלית, קחי עזרה בתשלום לימים הראשונים. כך תוכלי לצבור קצת ביטחון לפני שאת נשארת לבד עם כל החבורה. בימים הראשונים אחרי הלידה השנייה הכנתי לעצמי לוח זמנים כתוב עם כל הבייביסיטרים שיכולתי למצוא. שמחתי לגלות שמהר מאוד הבייביסיטר הפכה לגלגל שלישי ואנחנו הסתדרנו מעולה

.

10. קחי אוויר 

זה תקופה זמנית ביותר, לפני שתגידי ג'ק רובינזון הכל יהפוך לטבע שני ותהיי גם את אמא מומחית לשניים. את הטיפים המעולים שיהיו לך  תוכלי לחלוק עם אימהות טריות. 

מיה דובינסקי היא יועצת הנקה ומנחת קבוצות הורים, מקימת מרכז ההורות זולזו. מדריכת הכנה להנקה ומנהלת אתר Lehanik.com  

הרשמי לניוזלטר להניק

מזל טוב! נרשמת לניוזלטר

bottom of page